szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Shein a pert a szerzői jogok megsértése miatt indítja, azt állítva, hogy a Temu rendszeresen üzleti titkokat lopott el, miközben a Shein maga is hasonló vádakkal néz szembe.

A kínai kötődésű Shein ultra fast-fashion óriás beperli a rivális Temut, azt állítva, hogy ellopta a terveiket, és hamisítással, a szellemi tulajdon megsértésével és csalással építette fel a cégbirodalmát – írja a CNBC.

A washingtoni szövetségi bíróságon hétfőn benyújtott kereset pikantériája, hogy a Shein maga is hasonló vádakkal néz szembe, miután számos márka és független művész, köztük a Levi Strauss és a H&M is a Sheint vádolják szellemi tulajdon megsértésével.

A Shein azt állítja, hogy a PDD Holdings tulajdonában lévő Temu arra ösztönzi a gyártókat, hogy lopják el más márkák dizájnját, és akkor sem távolítja el ezeket a termékeket a platformjáról, ha már beismerték a jogsértést.

Szerintük a Temu olyan alacsony árakon kínálja a termékeket, hogy minden egyes eladáson pénzt veszít” – áll a panaszban. “Csak úgy remélheti a Temu, hogy minimalizálni tudja a hatalmas veszteségeket, ha arra ösztönzi a gyártókat, hogy hamisított vagy nem megfelelő minőségű árukat gyártsanak” – tette hozzá a kereset.

A Temu szóvivője visszautasította a vádakat, és felhívta a figyelmet arra, hogy „a Sheinre szellemi tulajdonjogi perek sora vár, mégis van képe vádaskodni éppen azokért a vétségekért, amelyek miatt ismételten beperelték őket”.

Miközben a Shein és a Temu a piaci részesedésért küzdenek, bírósághoz fordultak, hogy megpróbálják egymást sarokba szorítani. Tavaly a Temu beperelte a Sheint a szerzői jogokkal kapcsolatos aggályok és azon vádak miatt, hogy “maffiaszerűen megfélemlíti a beszállítókat”, hogy kizárólagossági megállapodásokra kényszerítse őket. A Shein pedig azt állította, hogy a Temu egy alkalmazottja “értékes üzleti titkokat” lopott el a Shein legkelendőbb termékeiről és azok belső árképzési információiról. Eközben mindkettőjüket rengeteg kritika éri a munkaügyi gyakorlatuk és a kínai kormánnyal való kapcsolataik miatt.

A Temu, a Shein és más hasonló platformok itthon is a kiskereskedelmi piac teljes letarolásával fenyegetnek, amelyről itt és itt írtunk bővebben:

Mi marad, ha tényleg letarol mindent itthon a Temu

A generatív MI-k segítségével nagyon egyszerűvé vált magyarítani (vagy bármilyen nyelvre, országra) átültetni webshopokat. Ezzel ez e-kereskedelem globalizálódik. A hazai kereskedőknek emiatt olyan szereplőkkel kell szembenézniük, mint a Temu, de erre egyáltalán nincsenek felkészülve, még a nagyok se.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!