Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Fémpor, fólia és műanyag is égett már nagy mennyiségben a Monifer Kft. telephelyén, több bírságot is kaptak. Szerintük nincs semmi látnivaló.
A Heves megyei Lőrinci településen végez akkuhulladék-darálást egy Monifer Kft. nevű cég, amely az Átlátszó információi szerint megsértette a környezetvédelmi előírásokat. Bár a cég és a megyei kormányhivatal is cáfolja, hogy engedély nélküli vagy környezetveszélyeztető tevékenység folyna a telephelyen, a lap által kikért dokumentumok szerint a Monifer Kft.-t többször is megbüntették már nagy mennyiségű fémhulladék és grafitpor engedély nélküli tárolása, és kigyulladt akkuhulladék okozta légszennyezés miatt is.
Az egykori hőerőmű közelében működő vállalatot 2006-ban alapították, honlapja szerint havi szinten 1000-1200 tonna szennyezett vashulladékot dolgoz fel – írja az Átlátszó. A megyei kormányhivatal engedélye szerint évi 49 200 tonna nem veszélyes hulladék gyűjtését és előkezelését végezheti, ebből a hasznosítható mennyiség évi közel 32 ezer tonnát tesz ki.
2022 óta a vállalat akkumulátor-hulladékot is kezelhet, az európai szabályozás értelmében ugyanis az „egyéb elem és akkumulátor” nem számít veszélyes hulladéknak.
A lap megkereste a vállalatot és a kormányhivatalt is, hogy érkeztek-e lakossági panaszok, és történtek-e hatósági intézkedések a telephellyel kapcsolatban. A cég szerint panasz nem volt, egyetlen szabálysértési eljárás indult ellenük, ami pénzbüntetéssel végződött.
Hozzátették: a telephelyüktől 600 méterre található egy veszélyeshulladék-lerakó, amivel szemben több lakossági panasz is érkezett. A Monifer „modern és újszerű gépekkel” dolgoz fel akkugyártásból származó réz- és alumíniumhulladékot, amelyet öntödéknek adnak el. Veszélyes hulladék kezelésére nincs engedélyük, ezt egy alvállalkozó dolgozza fel számukra.
A kormányhivatal ugyanakkor más képet festett válaszában: bár nem tudnak arról, hogy a cég engedély nélkül kezelt volna veszélyes hulladékot, több bírságot is kiszabtak rá más jogsértések miatt, 2023 augusztusában például tűzeset volt a telephely egyik csarnokában, ami átterjedt a big-bag zsákokban tárolt, 8300 kg réz-alumínium darálékra.
A tűz eloltása után a maradék vegyes hulladékot (műanyag, fa, réz, alumínium és „fólia”) kitették egy konténerbe, ami estére ismét begyulladt. Az alumíniumfóliákra viszik fel az anód- és katódanyagot a gyártás során, utóbbihoz lítiumot és nehézfémet is alkalmaznak.
A Monifernek a tűzeset következtében kialakult légszennyezés miatt csupán 50 ezer forintos bírságot kellett fizetnie.
2023 februárjában szintén volt egy tűzeset: „A telephelyen feldolgozott hulladék és egy elszívóberendezés égett mintegy száz négyzetméteren. A hatvani, a gyöngyösi és az aszódi hivatásos tűzoltók több targoncát kihoztak az épületből, majd a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett eloltották a tüzet. Az utómunkálatok során az egységek a feldolgozott darálékot erőgép segítségével átforgatták és vízsugarakkal eloltották az izzó, parázsló részeket” – közölte akkor a megyei katasztrófavédelem. Veszélyes anyag kikerülését nem állapították meg.
2021-ben viszont igen: ekkor is 100 négyzetméteren égett a fém- és műanyaghulladék, a mérések szerint a veszélyes anyagok – a kén-dioxid, a szén-monoxid és a formaldehid – koncentrációja időszakosan meghaladta a megengedett értéket.
2024-ben volt a legutolsó dokumentált eset: „egy mintegy százhúsz négyzetméteres sátor, amely alatt alumíniumfóliát tároltak, és két présgép volt. Műanyagbálák is égtek, és alumíniumbálák izzottak, amikor a hatvani hivatásos tűzoltók a helyszínre érkeztek – írta akkor a katasztrófavédelem.
Egy 2023 júliusi ellenőrzésekor a hatóság emberei azt találták, hogy a közeli Petőfibányán a Monifer mindenféle engedély nélkül raktározott közel 150 tonna grafitport és 142 tonna nem-vas fémet, amiatt 1,13 millió forint bírságot szabtak ki a vállalatra.
„Ezen kívül egy félmillió forintos bírságot is kiszabtak már a cégre, mert a telephelyével szomszédos ingatlanon – amely azóta már az övé – engedély nélkül tárolt az Éltex Kft.-től átvett autóbuszokat” – írja az Átlátszó. Az Éltex 2024-ben egyébként egy olyan magántőkealapé lett, amelynek ügyeit az Equilor igazgatja. Mindkét entitás ugyanott van bejegyezve, ahol Tiborcz István, a miniszterelnök vejének BDPST Groupja, de a cégcsoportnak saját elmondása szerint nincs tulajdonosi érdekeltsége az Éltexben.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.