Tetszett a cikk?

Új dobossal ünnepli 20 éves születésnapját március 16-án a PeCsában a hazai rockzenei szcéna egyik legismertebb zenekara, a pécsi Kispál és a Borz. A jubileumi buli apropóján a hvg.hu a zenekar jelenéről és jövőjéről faggatta a frontembert, Lovasi Andrást.

Lovasi András
Átmeneti állapotú zenekar?
© Fazekas István
A korábbi hangzáshoz képest kevésbé rockosabb és sokkal groovecentrikusabb zeneként jellemezte a hvg.hu-nak a megújuló Kispál és a Borzot Lovasi András. A zenekar basszusgitáros-énekesét, szövegíróját annak apropóján kerestünk meg, hogy az együttes idén 20 éves. A születésnapi bulit március 16-án rendezik meg a Petőfi Csarnokban. A koncert azért is rendkívüli, mert a Sziget fesztivál óta a Kispál és a Borz nem lépett fel Budapesten.

A hosszabb szünet egyik oka volt, hogy a pécsi banda tavaly nyáron vált meg amerikai dobosától, Michael Zweckertől. Nem ez volt az első dobosváltás: az újonnan bevett ütős, Bóra Áron már a negyedik dobos a zenekarban. Lovasi szerint Bóra kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a korábbi dobossal ellentétben ő pécsi, ami a munkát is jelentősen megkönnyíti. „Áronnal szeretnénk visszaállítani egy új munkarendet. Éveken át úgy próbáltunk, hogy mindennap találkoztunk, zenéltünk 2-3 órát, aztán mindenki ment a dolgára. Tehát kötetlen zenélgetés volt. Aztán ahogy pesti zenészek kerültek a zenekarba, ez megváltozott. Vagy ők jöttek le Pécsre próbálni, vagy mi mentünk fel Pestre, s ilyenkor a próba mindig kicsit „kényszermunka” volt. Egyfajta teljesítményközpontúság jellemezte. A próbákat megutáltuk, mert szétszabdalta az életünket” – magyarázta a hvg.hu-nak Lovasi András.

„Egy évre tervezünk”

Jóllehet a jubileumi buli lemezbemutató koncertként van meghirdetve, valójában nem az lesz. „Az új lemezünk egy dupla CD, ami a zenekar munkásságát járja körül: az egyik az egy besztof lemez, a másik pedig egy „csendes-ülős” lemez. Mindkét lemezen helyet kap egy-egy új dal. Amikor a mostani koncert plakátja készült, akkor úgy volt, hogy mostanra már megjelenik a lemez, de mégsem jelent meg” – mondta az énekes, hozzátéve, hogy a borítót azért bemutatják a közönségnek.

Lovasi másik zenekara, a Kiscsillag első albumának a megjelenésekor egyre többször lehetett hallani a Kispál és a Borz megszűnéséről. Ennek egyik oka volt, hogy a szintén alapítótag Kispál András gitáros már egyre kevésbé vette ki a részét a közös alkotómunkából. De mi a helyzet most? – kérdeztük. „Kispál folyamatosan javul. Koránt sincs az a fajta kreativitás, ami tíz éve jellemezte, de most már megint elkezdtünk közösen számokat csinálni, újra hozzá tud szólni az ötletelésekhez” – árulta el Lovasi. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy csodálkozna, ha még öt év múlva is lenne Kispál és a Borz. „Jelen pillanatban a zenekar arra készül, hogy egy nagyon jó új lemezt készítsen, amire büszkék lehetünk. Aztán utána majd meglátjuk. Most egy évre tervezünk, egyébként régebben sem terveztünk egy-két évnél többre” – magyarázta, megnyugtatva a rajongókat: ha bármilyen módon a Kispál és a Borz megszűnik, a zenekar körül tevékenykedő 10-15 zenészből álló alkotóbrigád egyben marad.

Kevesebb fellépés, igényesebb színpadkép

Annyi mindenesetre már biztos, hogy a mai napig az egyik legnépszerűbb hazai rockzenekar a jövőben jóval kevesebb fellépést vállal majd el, mint korábban. „Kevesebbet fogunk játszani. Azt szeretnénk, hogyha nyári fesztiválokon komoly technikai körülmények között, nagyszínpadon játszunk, akkor azt látványban is kihasználhassuk. Olyan árat próbálunk kérni a fellépésekért, amiből egy vizuális csapatot is ki tudunk fizetni. Ez nem túl egyszerű, de már folynak a szervezőkkel az alkudozások. Nem kell olyan nagy újdonságra számítani, inkább arra, hogy amit például a Petőfi Csarnokban meg tudunk csinálni színpadképben, azt a fesztiválokon is hozni tudjuk” - magyarázta.

© Fazekas István
Az idősebb generációhoz tartozó rajongók gyakran panaszkodnak arra, hogy a koncerteken mindig a tizenéves fiatalok vannak többségben. Bár Lovasi szerint ennek okáról inkább egy szociológust kérdezzünk meg, azért nem kerülte ki a kérdést. „Nyilván valamiféle tünet, hogy a fiatalok belénk botlanak: ez a kínálati piac egyfajta szegénységét jelenti. De vannak ez ügyben biztató jelek. Egy picit a torz módján, de működik ez a piac, s vannak zenekarok, amelyek akár tovább viszik a Kispál-féle zenei örökséget, akár annál korszerűbbet csinálva átveszik ezt a stafétát. Mi is olyan korban vagyunk már, hogy nehéz azonosulni a tizenévesekkel. Mivel az idősebb lányom is ebben a korosztályban van, így már apai szemmel nézem ezt a közönséget."

Végül Lovasi azt is elárulta, hogy a jubileumi koncerten nem lesznek vendégfellépők. „Akkor lettek volna vendégek, ha megjelenik a lemez és a csendes-ülős anyagot is bemutatjuk. Most egy olyan koncertet adunk, amely egyfajta átmeneti állapotot tükröz az utolsó pár év Kispál és a Borza és az új Kispál és a Borz között” – mondta. Viszont jó hír az „öregebb” rajongóknak, hogy a bulin olyan, hosszú évek óta nem játszott dalokat is játszik majd a zenekar, mint a Fűben alvó, a Sika, kasza, a Tejjel kifli (ez utóbbit átdolgozott verzióban), de a zenekar második (és a hvg.hu egyetlen kispálszakértő munkatársa szerint legjobb) albumáról, a Föld, kaland, ilyesmiről is több szám elhangzik majd.

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

"A rock and roll nem lehet hiperkorrekt"

Lovasi András (38 éves) módfelett örül, hogy megvalósul régi vágya, az induló rockzenekarok állami támogatása, de jövőre nem fog ezért hálából a kormánykoalíció pártjaira szavazni. A Kispál és a Borz nevezetű banda frontembere nemigen szíveli a lemezkiadó multikat, de őket még mindig egy fokkal inkább, mint a tisztességtelen eszközökkel operáló hazai vállalkozásokat.

hvg.hu Kult

Eredeti felállásban turnézik a Kispál és a Borz

Két bejátszó buli után a Szegedi Ifjúsági Napokon mutatkozik be a nagyközönség előtt, az eredeti formációban újra összeálló Kispál és a Borz. A SZIN után még egy ötállomásos turné is következik ebben a felállásban.