szerző:
Marinov Iván
Tetszett a cikk?

Az ember általában büszkén emlékezik a napra, amikor szerelmes lett a focicsapatába. Tipp: soha ne nézzünk utána, minden úgy történt-e, ahogyan emlékezetünk megőrizte.

Az ember általában büszkén emlékezik a napra, amikor szerelmes lett a focicsapatába. Éveken át meséltem, hogy én egy Dinamo Kijev-Crvena Zvezda meccs alatt veszítettem el szüzességemet. Úgy nyolcéves lehettem, és az aktus főbb szereplői ezek voltak: szobaantenna apám kezében, közelben szovjet laktanya, onnan "orosz egyes tévé" erősítve, de még így is nézhetetlen minőségben. A meccset mi nyertük, 4-2-re, idegenben.

Több mint két évtizedig hittem: ettől a pillanattól kezdve drukkolok a Zvezdának.

Tavaly azonban elkövettem azt a hibát, hogy rákerestem az ominózus Dinamo-Zvezda meccsre, és kiderült: ilyen összecsapás a nyolcvanas években NEM VOLT. Egy pillanatra az a morbid gondolat is átfutott az agyamon, hogy az ősrivális Partizán (értsd: Újpest) egy győztes meccsén lettem zvezdás (fradista). Benne lett volna a pakliban ez is, apám ugyanis – és így kismajomként én is – ugyanúgy szurkolt a többi jugoszláv csapatnak. Az évkönyvek azonban ezt a verziót sem igazolták.

Nyomozásom részeredményeit feltettem a blogomra, és ezzel egyidejűleg apámmal is beszéltem. Ő egyáltalán nem emlékezett a meccsre, mondjuk, neki csak egy volt a sok közül. Megtudtam viszont, hogy a tévé sem abban a szobában volt akkoriban, ahol az emlékezetem megőrizte. (Abban most van.)

Két nappal később aztán beugrott, hogy gyermekkorom kedvenc gombfocicsapata a dalmát büszkeség, a tavaly 100. születésnapját megülő Hajduk Split volt. Az asztalon zöld-lilában pompáztak, a gólokat pedig az ikerpárként elképzelt Vujovic I és Vujovic II szállították. Rákerestem még egyszer a Split meccseire, és az 1984-es KEK-szezonban találtam is egy gyanúsat.

Ugyan nem a Dinamo Kijev, hanem a Dinamo Moszkva volt az ellenfél, nem első meccs, hanem visszavágó volt, nem győzelem, hanem vereség, és még csak nem is 4-2, hanem 2-5 lett a meccs, mégis, ma már biztosan érzem, ezt néztük apámmal aznap, amikor.

Az emlékezet fura dolog. Jó lenne, ha néha a történelmet is meg tudná viccelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Somos Ákos Sport

Harry Potter meccsre jár

Nick Hornby húsz éve minden futballszurkoló - értsd: igazi megszállott - bibliáját alkotta meg, bár nyilván nem azzal a szándékkal, hogy bibliát írjon. A szurkolói lét kiírása magából terápia volt számára, az olvasóknak pedig terápia lett minden sora. A megszállottság ábrázolása nem az adott futballkultúra függvényében érdekes, mégis: az angol, egyáltalán az európai futball a Fociláz óta annyit változott, hogy ebből az irányból is érdemes megvizsgálni: friss-e ma is a nagy mű.

hvg.hu Nagyítás

Fociláz, felsőfokon - Nagyítás-fotógaléria

Húsz éve jelent meg Nick Hornby Fociláz című könyve, a futballhívők bibliája. Egy biblia szavatossági ideje soha nem jár le, akkor sem, ha az eltelt időben a szentírás nem követhette a labdarúgásban bekövetkezett változásokat. Galériánkban megmutatjuk, hogy a foci több, mint labdarúgás.

Kult

Ahol próbára tétetik a klubhoz való ragaszkodás

Nem emlékszem olyan időre, amikor másodosztályú csapatom volt. Az élvonalbeli tagság, a klub aranykora esett a fiatalkoromra. Az elmúlt tíz évben volt egy bajnoki címünk, egy bronzérem és több majdnem-bronzérem. Állandó felsőházi státusz – és ezekhez szépen ki is alakult az örök felsőházi öntudat. Nagy pofa, gőg. Jogos. Szálinger Balázs költő vall kedvenc csapatáról.