A Pussy Riot aktivista-zenekart 2011 szeptemberében, Putyin újraválasztásának estéjén alapította egy maroknyi orosz fiatal lány, élükön Nagyezsda Tolokonnyikovával és Marija Aljohinval, és a lányok később Putyin-ellenes performanszaik, kirakatperük, bebörtönzésük és munkatábori meghurcolásuk okán váltak világszerte ismertté.
Végül olyan sztárok aktív közreműködésével megfogalmazódó nemzetközi nyomás hatására sikerült csak visszakapniuk a szabadságukat, mint Madonna, a Red Hot Chili Peppers vagy a Franz Ferdinand zenekar.

„Ráébredtünk, hogy Oroszországnak szüksége van egy harcos, punk-feminista bandára. A Pussy Riottal az volt a célunk, hogy az egész világ nevessen Putyinon, hogy egyetlen magára valamit is adó vezető se üljön le vele egy asztalhoz” – nyilatkozták korábban. Az együttes politikai nézetei a feminizmus és az antiautokratizmus keverékéből állnak össze. Performanszaik, dalaik feminista kiáltványok, a nemek egyenlősége és a demokrácia nevében.
Legutóbb a Glastonbury fesztiválon, a világsajtó övezte hatalmas figyelem közepette mutatkoztak be: "A Pussy Riot bebizonyította, hogy a forradalom még mindig él Glastonburyben” – írta róluk a Guardian. Az angliai sikerükön felbuzdulva azzal jelentkeztek a Sziget szervezőinél, hogy a külföldön "Island of Freedom" néven hirdetett Sziget fesztiválra is szívesen eljönnének, hogy egy interaktív beszélgetést tartsanak.
Az augusztus 14-i, pénteki program egyben egy adománygyűjtő esemény is, mivel a Szigettől kapott gázsijukat az általuk támogatott emberi-jogi szervezetnek ajánlják fel.