szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A belvárosi polgármester pénteken Tommy Ramone-emléktáblát avatott.

Egyrészt tök jó. Vannak nagy nemzeti ügyek, sorskérdések, sarokpontok, legkisebb közös nevezők, értékek, rajongásunk közös tárgyai, mániák, igazán fontos dolgok, amelyekben nem, hogy az összefogás (#összefogás), hanem a nemzeti egység (#nemzetiegyseg) is létre bír jönni.

Például az van, hogy ma felavatják a világ talán legfontosabb magyar rockzenésze, a rock halhatatlanjai, a Rock and Roll Hall Of Fame-be is beválasztott Tommy Ramone, azaz a Budapesten született Erdélyi Tamás emléktábláját a Bajcsy-Zsilinszky úton, annak a háznak a falán, ahol a két évvel ezelőtt rákban elhunyt Erdélyi született 1949. január 29-én.

Erdélyi – akinek holokauszttúlélő szülei 1956-ban hagyták el Magyarországot és New Yorkban, Forest Hillsben telepedtek le – a Ramones (a zenekar történetéről itt írtunk) első dobosa volt, négy évig játszott az első felállásban, az első három lemezen dobolt, az első négynek, majd az 1984-es Too Tough to Die-nak társproducere volt. A proto-punk zenekar olyan emblematikus számainak volt a szerzője, mint az I Wanna Be Your Boyfriend és a Blitzkrieg Bop. Az elmúlt években egyébként járt Budapesten, fel is lépett.

Azt pedig nyilvánvalóan a táblát avató fideszes politikus (konkrétan a belváros polgármestere, Szentgyörgyvölgyi Péter) is tudja, hogy egy olyan magyar ember előtt tiszteleg két nappal a kvótanépszavazás előtt, aki a szüleivel együtt egy szétlőtt városból menekült migránsként, részben az életüket mentve, részben a jobb élet reményében, bele a rothadó nyugatba, hogy aztán a poptörténelem egyik legnihilistább – jelentős mennyiségű I Don’t Wanna- és I Wanna-kezdetű dalt alkotó – zenekarának alaptagjaként vonuljon be a történelembe. Nem mintha a belső koherenciát kérnénk számon, de azért mégis.


És hát az is egy speciális pályaív, ahogyan a Tommy Ramone/Erdélyi Tamás-emléktáblát konkrétan leleplező Nagy Feró, a nemzet egykori csótánya, a nagyvárosi farkas, a magyar könnyűzene legfontosabb lapjaira tartozó Beatrice-életművétől (benne a Ramones-feldolgozásokkal) és a korai Bikini zseniális Kelet-Európai új hullámos-poszt punk-artpunk-experimentál-dada-kabaréjától eljutott a kormánypropaganda kritikátlan és nem is túl ízléses visszhangzásáig.
Illyés Tibor/MTI

Keserédes ez az egész, keserédesebb nem is lehetne. Azt pedig gyanítjuk, hogy Tommy jót röhögne azon, hogy ilyen hivatalosságok avatják az emléktábláját. Vagy csak annyit mondana: I don’t care.

„Mi van a pólódon? Egy sas, baseball ütővel és olajággal!"

Mi a Ramones? Egy zenekar: a logójukat a kedvenc pólódon, a lemezeiket mindig a lejátszód közelében tartod, és bármennyire szakadt, bármennyire karcos, semmi pénzért nem válnál meg tőlük.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!