Hősválasz – a királynő lovagja
„Az egyetlen olyan angol színész volt, aki ha feltűnt a vásznon vagy a képernyőn, mindenki megnyugodhatott: a megmentő megérkezett, és mostantól téged szolgál” – írta róla egyik méltatója. A Londonban született, 89 évesen svájci otthonában, felesége és három gyermeke jelenlétében a múlt héten elhunyt Roger Moore, aki 2003 óta a tiszteletet érdemlő Sir lovagi címet viseli, Cambridge-ben kezdte a színészi pályát. Szolgált és szórakoztatta bajtársait a brit hadseregben, hogy azután, a negyvenes évektől jegyzett pályafutása során halhatatlanná tegye a védjegyévé vált, a szorult helyzetekben is gentlemanként viselkedő szuperhős figuráját.

Nyeregben – kalandra, fel!
A sztáréletrajzokban nem ritka a sorsfordító „egyszer csak rátalált a szerep” fordulat, ám Moore esetében ez valóban így volt. A pulóver-, alsónemű- és cipőmárkát egyaránt népszerűsítő modell – karrierje előtt ugyanezt csinálta egy másik későbbi Bond-karakter, Pierce Brosnan is – az ötvenes években, megannyi felejthető megbízást követően megkapta az amerikai koprodukcióban forgatott Ivanhoe című BBC-sorozat főszerepét. A Walter Scott regénye alapján készült, a XII. század viszályok sújtotta Angliájában játszódó tévésorozat világszerte ismertté tette. Ez volt az egyik első, a magyar televízióban is sugárzott sorozat, amelynek hatására a kamaszok a főcímben visszhangzó „Ivanhoooo” kiáltással, kartonból kivágott vértben, íjakkal és nyílpuskával felfegyverkezve indultak a játszótéri csatákba.

Menő széria – szentek és álszentek
Színészi eszköztárának egyik csodafegyverét már a filmfőcímekben kijátszotta. Az 1962-től 118 darabot megélt Angyal-sorozat már azzal rabul ejtette a nézőket, ahogy Moore a bevezető után a feje fölött látható glóriára nézve kétségtelenné tette: a rosszfiúk 45 perc múlva elnyerik büntetésüket. Az Angyalt követően – amelynek magyarországi sikeréhez a színészt a következő fél évszázad során szinkronizáló Láng József is hozzájárult – újabb nagy sikerű szériához adta a nevét. A Minden lében két kanál egy kifogástalan ízlésű, épp ettől kicsit idegesítő angol lord és egy nyomuló, piaci légyként zizegő amerikai ficsúr (Tony Curtis) közötti szórakoztató rivalizálás.

James Bond – az ügynök élete
Eddig hat színész viselte a filmtörténet legmenőbb hősének szmokingját, a minden idők legjobb James Bondja címért azonban csak ketten versenyeznek. A Moore-nál három évvel fiatalabb skót Sean Connery erősebb, szenvtelenebb és cinikusabb volt. Moore szellemesebb, viccesebb és kisfiúsabb. Amikor Guy Hamilton, az ínyencek által a széria ma is legjobbjának tartott Goldfinger rendezője beletörődött, hogy Connery többé nem akarja eljátszani Őfelsége titkos ügynökét, azt a sármos színészt választotta, aki az Ian Fleming által rögzített kritériumok közül csak egynek felelt meg a 186 centiméteres magasságával. Moore 1973-ban debütált az Élni és halni hagyni című epizódban, amelynek legemlékezetesebb jelenetében aligátorok hátán szökdécselve menekül üldözői elől. Összesen hét Bond-filmben bizonyított, 1985-ben a Halálvágtában búcsúzott, amiért az utókor már csak azért is hálás lehet, mert ebben akadályozta meg, hogy az aktuális főgonosz mesterséges földrengéssel elpusztítsa a Szilícium-völgyet.

Eredeti fazon – kelléktár
A hatvanas években a prémium márkák gyártói még csak felajánlották, a kilencvenes évektől kezdve viszont már presztízsnek tekintették, hogy luxuscikkeik valamelyike bekerüljön az aktuális Bond-filmek milliók által látott kellékei közé. Ha valaki ma szeretne egy exkluzív jelmezbálon 007-esként feltűnést kelteni, megteheti. A tengerparti jelenetekhez viselt lenvászon öltönyért 500 fontot, a bevetéseken használt, a sportos felsőtest vonalait hangsúlyozó kasmírgarbóért 150-et, az eredetileg Yves Saint Laurent tervezte, derékcsatos szafarikabátért 395 fontot kell adni. Bond Rolex Submariner órájáért 5000 fontot kell leszurkolni – ezt akkor érdemes megvenni, ha valaki a 200 ezer fontot kóstáló retró Aston Martin kormányán még hangsúlyosabbá szeretné tenni a csuklóját.
