szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sokaknak a jelölések átláthatatlanságával, az urambátyám rendszerrel volt gondja. És Roman Polanskival.

Kollektíve lemondott csütörtök este a legjelentősebb francia filmes elismerésnek számító César-díjakat jelölő francia filmakadémia teljes vezetősége alig két héttel az idei díjkiosztó előtt, miután több mint négyszáz francia filmes szakember, rendezők és színészek tiltakoztak a jelölések átláthatatlansága miatt.

"Azok iránti tiszteletből, akik 2019-ben filmeket alkottak, és hogy visszatérjen a nyugalom és a mozi ünnepe tényleg ünnep legyen, a francia filmakadémia igazgatótanácsa egyhangúlag úgy döntött, hogy lemond" – írta közleményében Alain Terzian elnök, aki 2003 óta vezeti a testületet. "Ezzel a kollektív lemondással lehetővé válik a vezetőség teljes megújítása" – tette hozzá a César-díj elnöke.

A közlemény szerint az új vezetőséget a február 28-án esedékes díjkiosztó utáni közgyűlésen választhatják meg a tagok, valamint módosíthatják az alapító okiratot, és elindíthatják a korábban bejelentett modernizációs intézkedéseket.

A bejelentés előzménye, hogy kedden a Le Monde című napilap honlapján

több mint négyszáz filmes a francia filmakadémia átfogó reformját követelte.

Az aláírók szerint az akadémiát eluralták a "működési zavarok", a "számlák átláthatatlansága", a "bebetonozott státuszok" és az "urambátyám" működés. A művészek azt is kifogásolták, hogy a tagoknak semmilyen beleszólásuk nincs sem a szervezet működésébe, sem a César-díjak átadásának menetébe.

Az 1975-ben Georges Cravenne újságíró, producer által alapított és 2003 óta Alain Terzian producer által vezetett francia filmakadémia hosszú ideje mély válságon megy keresztül. A testületnek közel 4700 tagja van, de a lista nem nyilvános. A jelöléshez öt éven belül három nagyjátékfilmben való közreműködés és két pártfogó támogatása szükséges.

Az akadémia élén álló 47 tagú testületnek Oscar-díjas filmesek, a korábbi akadémiai elnökök, valamint meghívott filmes szakemberek a tagjai. Köztük van Roman Polanski is, akinek J'accuse (Vádolom) című filmje kapta a legtöbb jelölést az idei César-díjra, ami heves vitát váltott ki a közéletben. A nemi erőszak miatt az Egyesült Államok által negyven éve körözött, ezért a világban csak korlátozott mozgásszabadsággal rendelkező lengyel-francia rendező filmjét 12 kategóriában, köztük a legjobb film és a legjobb rendező kategóriájában jelölték a "francia Oscarra", amelynek átadója február 28-án lesz Párizsban, s amelynek gálaestjére feminista szervezetek tiltakozó akciót szerveznek.

A válság legújabb jelei január közepén jelentkeztek, amikor a legígéretesebb színészek César-díjára jelöltek vacsoráján kiderült, hogy az akadémia minden magyarázat nélkül visszautasított több olyan vendéget, akiket a fiatal színészek választottak pártfogójuknak. A francia filmrendezők társasága és több színész is nyilvánosan tiltakozott a vezetőség "méltatlan diszkriminációja és átláthatatlan fellépése" ellen.

(Nyitóképünkön George Clooney, aki tiszteletbeli César-díjas lett 2017-ben.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Élet+Stílus

Újabb nő vádolta meg szexuális erőszakkal Roman Polanskit

Egy francia nő azzal vádolta meg pénteken Roman Polanskit, hogy megerőszakolta őt 1975-ben Svájcban. Az elmúlt években több nő is azt állította, hogy a francia-lengyel filmrendező - aki ellen egy 13 éves lány megerőszakolásáért elfogatóparancs van érvényben az Egyesült Államokban - szexuálisan bántalmazta.