szerző:
HVG360
Tetszett a cikk?

Kisdobosok, piros nyakkendők és nyári táborok. Az úttörőmozgalomról szóló dokumentumfilmet láthatnak a hvg360-on.

„A rohadt életbe, mindenki úttörő volt” – fakad ki Rainer M. János A Hóvirág őrs naplója című dokumentumfilmben. A történésztől több erős mondat is elhangzik, és megszólalásai végig segítik kontextusba helyezni az úttörőmozgalmak szerepét a Kádár-rendszerben. Katona Zsuzsanna filmjének ez az egyik erőssége: több szálon fut párhuzamosan, így teljesebb képet ad az akkori viszonyokról. Miközben a címben szereplő Hóvirág őrs egykori tagjairól sok mindent elmesél, a példájukon keresztül az egész rendszer működése megérthető.

Doku360: A Kádár-rendszer Soltvadkertig nem ért el

Egykori ifivezetők mesélnek arról, milyenek voltak az úttörőtáborok a hetvenes években. A Hóvirág őrs egykori tagjai pedig emlékeiket keresik a volt iskolájukban. A Hóvirág őrs naplója, negyedik, befejező rész.

A mozgalomban egykor különböző pozíciókban részt vevők eltérő perspektívákat adnak ugyanarról az időszakról. Kiderül, hogy az akkori ifivezetők számára miért volt közösségépítő élmény az úttörőlét, és az is, hogy a lányok valójában az okos fiúk miatt mentek a táborokba, a fiúk meg természetesen a lányokért. A film azt is felvillantja, hogy hiába sulykolták a kommunista ideológiát az ifjúság fejébe, sokszor ez a visszájára fordult, és egy részüknél az irányított eszmei nevelés ellenzéki attitűdbe fordult.

Az úttörőséget népszerűsítő rengeteg archív felvétel is látható a filmben, ezek ma már komikusan hatnak, de jól érzékeltetik a korszak álszentségét, és remek aláfestést nyújtanak. Feltűnnek a dalok, a ruhák és egy napló, ami az úttörők mindennapjaiba ad bepillantást. A Hóvirág őrs valamikori tagjai közösen emlékeznek vissza, hogy milyen volt együtt, de arra is, hogy aki nem vett részt benne, büntetésre számíthatott. Közben a gyerekek is tudták, hogy mit mondhatnak az iskolában és mit nem.

Doku360: A gyerekek is tudták, az iskolában mit mondhatnak

Nemzedékek szocializálódtak a kikényszerített öncenzúra kultúrájában - mondja a 70-es évekről Rainer M. János történész. Sokan azt mesélik, azért szerettek úttörők lenni, mert ott voltak okos és csinos fiúk, de az is előkerül, hogy ha valaki nem vett részt ebben, azért mindig járt valami büntetést. A Hóvirág őrs naplója, harmadik rész.

Van-e hatásuk ma az úttörőmozgalmaknak? A film szereplői szerint annyiban igen, hogy segített generációjuknak a felnőtté válásban. Emellett annak a hatása is érezhető napjainkban, hogy a mozgalomban megjelenő ideológiákat sokan úgy utasították el, hogy nem vettek tudomást róla, kivonták magukat a politikából. Ez az attitűd pedig ma is tetten érhető.

A filmet négy részben láthatják a hvg360-on, már az összes epizód elérhető az oldalon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Doku360: A gyerekek is tudták, az iskolában mit mondhatnak

Nemzedékek szocializálódtak a kikényszerített öncenzúra kultúrájában – mondja a 70-es évekről Rainer M. János történész. Sokan azt mesélik, azért szerettek úttörők lenni, mert ott voltak okos és csinos fiúk, de az is előkerül, hogy ha valaki nem vett részt ebben, azért mindig járt valami büntetést. A Hóvirág őrs naplója, harmadik rész.

HVG360 hvg360

Doku360: A Kádár-rendszer Soltvadkertig nem ért el

Egykori ifivezetők mesélnek arról, milyenek voltak az úttörőtáborok a hetvenes években. A Hóvirág őrs egykori tagjai pedig emlékeiket keresik a volt iskolájukban. A Hóvirág őrs naplója, negyedik, befejező rész.

HVG360 hvg360

Doku360: A rohadt életbe, mindenki úttörő volt! Nem kérdezték, akarod-e

Fogalmam sem volt, hogy én akkor most kommunista ifjú vagyok, csak a csapatba akartam tartozni - mondja egy egykori úttörő 50 évvel később. Egykori kisdobosok és történészek is megszólalnak a mozgalomról, amivel a Kádár-korszakban ideológiát próbáltak a gyerekekbe ültetni. A Hóvirág őrs naplója, első rész.