Felcsút: egymás mellett hirdet Simicska és Mészáros Orbán stadionjában – Nagyítás-fotógaléria
Bemutatták a nyilvánosságnak a felcsúti Pancho Arénát, amelyben húsvét hétfőn rendezik az első mérkőzést. A 3500 férőhelyes, Makovecz Imre tanítványa, Dobrosi Tamás által tervezett, faszerkezettel fedett futballstadiont két éve kezdték el építeni. Akkor 3,8 milliárd forintra becsülték a költségeket, amelyeket legnagyobb részt társaságiadó-felajánlásokból, illetve hitelből fedeztek. A Pancho Arénában játssza majd hazai mérkőzéseit a Puskás Akadémia FC, de ez lesz az egyik helyszíne a 2014-es U19-es labdarúgó-Európa-bajnokságnak is.
Akik napi 1500 forintért lapátolják a szenet - Nagyítás-fotógaléria
Átlagosan napi nyolc órán át pakolják a szénszállító autókat a Kabulban dolgozó napszámosok, és ezért napi 7 dollárnak, körülbelül 1500 forintnak megfelelő összeget kapnak. A legtöbb munkás Afganisztán északi tartományaiból érkezett, hogy családjukat hátrahagyva próbáljanak szerencsét a fővárosban. Körülbelül 18-20 fő él egy szobában, a napi élelmiszeradagjuk teából és kenyérből áll - így próbálnak minél többet félretenni az egyébként is szerény keresetükből.
Metró és Békemenet - a hét képei - Nagyítás-fotógaléria
Metró, metró és metró - a héten mindenki a 4-es metró indulására figyelt. Közben azért nem állt meg a világ, Ferenc pápa és Obama találkozott a Vatikánban, hazakerültek a Seuso-kincsek, Orbán és Fico jelképesen meghúzott egy csavart, és vonult a Békemenet. A hét eseményei képekben.
Észak-Korea: ilyen egy diktatúra maratonja - Nagyítás-fotógaléria
Világszerte 27 országából vettek részt sportolók és hobbifutók az észak-koreai maratonon, ami a kirakatfőváros széles utcáin keresztül a Kim Ir Szen stadion célvonaláig vezetett. Biztos, ami biztos, a nemzeti színek viselését mindenkinek megtiltották, nehogy provokálják a kedves vezető népét. David Guttenfelder képriportja.
Állatvédők lettek a zuluk - Nagyítás-fotógaléria
Nem viselnek többé valódi állatbőrt a zulu népcsoporthoz tartozó shembe közösség tagjai. A shembék ünnepi öltözete eddig az orvvadászok által kilőtt leopárdok méregdrágán árult bőréből készült, az állatok levadászása azonban azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy a faj teljes pusztulásához vezet a területen. Egy dél-afrikai állatvédő, John Smith rábeszélte a törzset a váltásra, amivel a közösség tagjai is jól jártak: míg egy leopárd bőre 300 euróba kerül, addig a szintetikus változat csupán 17 eurónak megfelelő összeget kóstál.
Szabadságvágy és kirekesztettség a Világok útjain – Nagyítás-fotógaléria
Molnár Zoltán fotográfus Világok útjain című kiállítása az Európa útjait járó roma közösségek életébe enged betekintést Franciaországtól Moldváig, Spanyolországtól Bulgáriáig. A 2003–2013 között készült képek célja a roma emberek kultúrájának, őrzött hagyományainak és szokásainak megismertetése. A cigányábrázolás a 18. század végétől kedvelt témája a rajzolóknak, festőknek. Az egzotikus vándoréletet bemutató zsánerképek, festmények, rajzok a 19. században polgári otthonok díszeivé váltak. A nomád élet romantikájával átitatott, 19. századi etnográfiai jellegű fotográfiák elsősorban az erdélyi cigányok világával ismertettek meg. A cigánysággal kapcsolatos sztereotípiák – szabadságvágy, kalandos vándorélet, bizonytalan egzisztencia – a 20. században a szegénység, kirekesztettség tapasztalataival egészültek ki. Molnár Zoltán a klisék, előítéletek kizárására törekvő, empátiával teli emberábrázolási hagyományt követi.
A sebek úgy szépek, ahogy vannak - Nagyítás-fotógaléria
A New York-i divatfotográfus, David Jay egyik legjobb barátját 28 évesen diagnosztizálták mellrákkal, eltávolították melleit, David pedig lefényképezte, mert így tudta leginkább átélni és átérezni azt, ami a gyönyörű fiatal nővel történt. Ez adta a SCAR Project kiinduló pontját: a lány ajánlására a fotográfus újabb és újabb fiatal lányok és nők szenvedését, sebezhetőségüket és erejüket örökítette meg a kifejező fekete-fehér fotósorozatban, ami lassan az egész világot bejárta. David másik projektjével, az Unknown Soldierrel is a nyers valóságot mutatja meg férfiak és nők testének ábrázolásán keresztül. A katonák az iraki és afganisztáni háborúban veszítették el végtagjaikat, szenvedtek maradandó sérüléseket, élték meg a pusztulást. A fotós szemével a sebek úgy szépek, ahogy vannak, az emberekből erő sugárzik, az őszinte szépség ilyen is tud lenni. Magyarországon különösen aktuális kérdés az interakció, amire a fotográfus hív fel minket fotóin szereplő társainkkal, hiszen bár ma itthon minden nyolcadik nő érintett a mellrákban életének valamelyik szakaszában, többségünk még sosem találkozott a betegség és a női test változásainak ilyen sokkoló és őszinte ábrázolásával.
Együnk hentesnél: a budapesti vegetáriánuspokol - Nagyítás-fotógaléria
Élő húsként nyers húsok között sült húsokat eszünk. De miért is olyan jó napindítóként a hentesnél bedobni egy véres hurkát? Elmerültünk a budapesti lacikonyha-rengetegben, hogy közelebb kerüljünk a gasztrokánonból kilógó hentesezés varázsának megértéséhez. Képriport antiböjtölőknek.
Leomló kordonok és zümmögő kezeslábas - Nagyítás-fotógaléria
Orbán Viktor győzött és kormányt alakít, de nem árul el részleteket, a Szabadság téren épül az emlékmű, de a tüntetők lebontják a kordont, az Ukrán politikusok ököllel tárgyalnak, egy kínai férfit pedig 460 ezer méh borított el. A hét eseményei képekben.
Marc Riboud: a háborúellenes fotográfia ikonja – Nagyítás-fotógaléria
A kilencvenéves francia fotográfus Marc Riboud, aki az egyik leghíresebb, ikonná vált háborúellenes fotográfiát is készítette – amely a Howard Greenberg-gyűjteményből rendezett tárlaton is látható volt a Mai Manó Házban – most, távol-keleti utazása során készített fotográfiáival mutatkozik be.