Tetszett a cikk?

Kertész Imre 1929. november 9-én született Budapesten. A második világháború idején 14 éves korában zsidó származása miatt 1944-ben Auschwitzba vitték, majd a buchenwaldi koncentrációs táborba került, ahonnan a láger felszabadítása után 1945-ben tért vissza Magyarországra. Dolgozott gyári munkásként, a Kohó- és Gépipari Minisztérium sajtóosztályán, 1953-tól szellemi szabadfoglalkozású íróként és műfordítóként. A Sorstalanság már megjelenése évében is nagy visszhangot váltott ki, igazában azonban csak a nyolcvanas és kilencvenes években keletkeztek olyan kritikák, melyek a hazai irodalmi utómodernség kánonjába sorolják. A regényt 1973-ban először visszautasították a kiadók, végül 1975-ben jelent meg. Összeállításunkban a 86 évesen elhunyt Nobel-díjas íróra emlékezünk.

Kertész Imre átveszi az irodalmi Nobel-díjat 2002 december 10-én Stockholmban.
AFP / Pool / Henrik Montgomery
Budapestre érkezett a Malév berlini járatán Kertész Imre és felesége Kertész Magda a Nobel-díj átvételét követően.
Túry Gergely
Túry Gergely
Kertész Imre Sorstalanság című regényét dedikálja a Fókusz könyvesboltban 2002. október 18-án.
Túry Gergely
Kertész Imre és Morcsányi Géza, a Magvető Könyvkiadó igazgatója bejelntik, hogy a Nobel-díjas író művei a Magvető gondozásában jelennek meg.
Túry Gergely
Az első magyar Nobel-díjas író nemzetközi sajtótájékoztatót tart a Hotel Kempinskiben 2002 októberében.
Túry Gergely
A Magvető Kiadó megrendelésére a gyomaendrődi Kner Nyomdában nyomtatják hat másik kötete mellett Kertész Imre Sorstalanság című könyvét.
Túry Gergely
Kertész Imre megtekinti a művéből készülő film előkészületeit 2003. december 18-án.
Fazekas István
Kertész Imre Nobel-díjas magyar író Az utolsó kocsma című könyvének német, Letzte Einkehr címen megjelent kiadása egy düsseldorfi könyvesboltban a németországi megjelenés napján, 2013-ban. Az alcím jelentése: Naplók 2001-2009.
MTI / EPA / Jan-Philipp Strobel
Kertész Imre felolvasóestet tart a Végső kocsma című regényéből a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2010-ben.
MTI / Beliczay László
Kertész Imre írót a Magyar Szent István Renddel tüntette ki Áder János köztársasági elnök augusztus 20-án, az állami ünnepen a legfőbb közjogi méltóságok jelenlétében a Sándor-palotában 2014-ben.
Túry Gergely
Kertész Imre, miután átvette a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem díszdoktori címét Tatiana Danescu rektorhelyettestől a Tudományos Akadémia székházában 2015-ben.
MTI / Marjai János
AFP / Leemage / Effigie

Kövessenek minket a Facebookon is!