szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Ha kapcsolatban maradnak az idős emberek családjukkal, barátaikkal, későbbre tolódik memóriájuk romlása - erősítette meg bostoni kutatók tanulmánya.

Lisa F. Berkman, a Harvard közegészségügyi iskolájának munkatársa és kollégái hat éven vizsgálták közel 17 ezer ötvenévesnél idősebb amerikai esetében a szociális környezet hatását memóriájuk változására. 
 
A memóriateszt tízszavas listák azonnali és későbbi visszaidézéséből állt, a szociális környezetnél a házastársra, gyerekekre, szülőkre, szomszédokra és önkéntes tevékenységre vonatkozó kérdéseket tettek fel. 1998-ban kezdték a vizsgálatot, amikor az átlagos memóriapontszám 11 volt, ez 2004-re 10-re csökkent. A szociálisan legkevésbé aktív csoportban kétszer nagyobb arányú memóriaromlást tapasztaltak, mint a legaktívabb csoportban. 

Az American Journal of Public Health című közegészségügyi szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmány megerősíti több korábbi kutatás megállapítását, melyek szerint az életkorral járó memóriahanyatlás mintegy felerészben a szociális kapcsolatok hiányával függ össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Megfejtették a skizofrének memóriazavarait?

A skizofrén betegek által tapasztalt tartós memóriazavarok azzal függhetnek össze, miként dolgozza fel agyuk az információkat – derül ki a The Public Library of Science által publikált cikkből.

Medipress Plázs

Stimulációs műtéttel javítható a memória

Az eddig csak különböző mozgászavarok és a Parkinson-kór kezelésében használt mélyagyi stimulációs műtét (DBS) más betegségek gyógyításában is hasznos lehet - állítják a Torontói Nyugati Kórház kutatói.

Medipress Plázs

A férfiak hajlamosabbak a memóriazavarokra

Egy kutatási anyag szerint a férfiaknak sokkal gyakrabban vannak problémáik a memóriájukkal és más kognitív képességeikkel, mint a nőknek, ezek a problémák pedig akár a demencia korai előjelei is lehetnek.