szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Agykutatók vizsgálatai szerint fennáll a veszélye, hogy a túl erőszakos televíziós tartalmak vagy videók érzelmileg eltompítják a tizenéves fiúkat.

A Social Cognitive and Affective Neuroscience című szaklap internetes oldalán kedden megjelent tanulmányban a tudósok megállapították, hogy annál kevesebb aktivitás mutatkozik az érzelmi reakciókért felelős agyi területeken, minél több erőszakos képet láttak a kamaszok. Az érintett agyi területek normális esetben az agresszív viselkedés fékjeként működnek - mutatott rá Jordan Grafman amerikai kutató. - Ha ez a funkció megszűnik, növekszik annak a veszélye, hogy elfogadják az agresszivitást mint megfelelő viselkedési formát. 

A tudósok kutatásuk során 22, 14 és 17 év közötti fiút vizsgáltak meg funkcionális mágneses rezonancia tomográffal. Közben a fiatalok videojeleneteket néztek, amelyeket tinédzserek egy másik csoportja előzőleg gyengén, közepesen vagy erősen erőszakosnak ítélt. Minél tovább nézték a fiatalok a leginkább erőszakosnak ítélt jeleneteket, annál kevesebb reakciót mutattak az orbitofrontális cortexben - ez az agyi terület fontos szerepet játszik az érzelmi reakciók kialakulásában. Kevésbé erőszakos jelenetek esetében ilyen hatást nem figyeltek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mi áll az agresszió hátterében?

A Nature folyóiratban megjelent tanulmány megkérdőjelezi azt a közkeletű elméletet, miszerint a tesztoszteron nevű hormon felelős az agresszióért, ezzel szemben státuszkereső viselkedésre ösztönöz.

MTI Társadalom

Az országos rendőrfőkapitány szerint nő az agresszió

Mások mellett a romaellenesség megjelenése, a közéleti személyek fenyegetése, az agresszió erőteljesebbé válása jelentett kihívást a rendőrségnek tavaly - mondta Bencze József országos rendőrfőkapitány a rendőrség évértékelő és feladatmeghatározó értekezletén, csütörtökön Budapesten.