szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sokkal kisebb valószínűséggel alakult ki melanóma azoknál a felnőtteknél, akik rendszeresen, de ellenőrzötten voltak kint napfényben, azokhoz képest, akiket teljesen óvtak a szabadban tartózkodástól - közölték hétfőn ausztrál kutatók.

A több mint 1600 ausztrál bevonásával készült tanulmány 1992-ben indult. Ekkor a Queenslandi Egyetem munkatársai a véletlenszerűen kiválasztott résztvevők egy részének csak azt tanácsolták, hogy tartózkodjanak a napfénytől, míg a másik csoportnak azt javasolták, hogy ellenőrzött időtartamokkal, de legyenek sokat kint. 

Tizenöt év elteltével megállapították, hogy azoknál, akik sok időt - ám végiggondoltan - töltöttek el napfényben, 50 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki a nagy halálozási kockázatú bőrrák, a melanóma. A napfénytől pusztán óvott csoportban 22 embernél keletkezett melanoma, míg a másik csoportban, melynek tagjait nyomon követték és folyamatosan tanácsokkal látták el a napfény "használatát" illetően, csak 11 embernél fejlődött ki a veszélyes ráktípus. A tanulmány a Journal of Clinical Oncology című szakfolyóiratban jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!