szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy glasgow-i bázisú cég egy floridai temetkezési vállalatnál indította el az első kereskedelmi „lúgos hidrolízis” egységét, ahol első ízben mutatják be a cseppfolyósítást mint a hamvasztás környezetbarát alternatíváját.

A floridai St. Petersburgben található Anderson-McQueen temetkezési vállalat a következő hetekben fogja először alkalmazni a teljesen új temetkezési eljárást, de hamarosan újabb hasonló egységek nyílhatnak az Egyesült Államokban, Kanadában és Európában is.

A skóciai Resomation nevű cég az elégetés és hamvasztás helyett a holttestek cseppfolyósítását ajánlja zöld alternatívának. A lúgos hidrolízises módszerrel a tetemet vízzel és kálium-hidroxiddal megtöltött nyomáskamrában helyezik el, amelyet mintegy három órán át 180 fokon (ami az elégetési hőmérsékletnek alig negyede) fűtenek. A test csontjai ettől fellazulnak és törékennyé válnak.

Felszerelés hamvasztáshoz. Konkurenciát kaphat
Bődey János

A végeredmény egy aminosavakból és fehérjékből álló, világosbarna és sterilen tiszta, sűrű folyadék. Az eljárás ára még nem tisztázott, de a cég szerint valamelyest drágább ugyan, mint egy átlagos hamvasztás, ám olcsóbb az eltemetésnél. Az üzemeltetők állítása szerint a lúgos hidrolízises módszerrel egyharmaddal kevesebb üvegházhatású gáz kerül a Föld légkörébe, valamint heted annyi energiát vesz igénybe, mint a hamvasztás, ezenfelül tökéletesen el lehet választani a fogászati amalgán töméseket, amelyek veszélyes hulladéknak minősülnek.

A temetkezésben ugyancsak újnak számít a fagyasztásos-szárításos eljárás, amit a svéd Promessa Organic cég fejlesztett ki. E módszerrel a tetemet folyékony nitrogénnel megfagyasztják, rezgéssel aprítják, amíg porszerű anyag válik belőle. A port azután nyomás alatt vákuumkamrában felmelegítik, így párologtatják el a még benne található vizet. További – mágneses teret alkalmazó – lépésben kikeresik és eltávolítják a fémmaradékokat. Végül a megtisztított port kukoricakeményítőből készült koporsóban sekély sírba helyezik, ahol egy éven belül elbomlik, és a test molekulái végül visszakerülnek a természet körforgásába, mondta Susanne Wiigh-Masak, svéd biológus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!