szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két újabb tizenéves lány került kórházba a Neisseria meningitidis okozta megbetegedés, azaz a fertőző agyhártyagyulladás gyanújával - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). A szolgálat szerint a két lány közül csak az egyiknél mutatták ki a kórokozó baktériumot. A mostani esetek az ÁNTSZ szerint nincsenek kapcsolatban azzal a korábbi megbetegedéssel, amelyben szintén egy tizenéves lány halt meg július 17-én.

Július 19-én egy 15 éves lány került kórházba Neisseria meningitidis okozta megbetegedés gyanújával - közölte az ÁNTSZ. A szolgálat szerint "a laboratóriumi vizsgálat igazolta a baktérium kóroki szerepét", a beteg pedig jelenleg kórházi kezelés alatt áll.

Ugyanazon a napon a lány környezetéből szintén Neisseria meningitidis okozta megbetegedés gyanújával került kórházba egy másik, 16 éves beteg. Az ő esetében azonban a C-típusú Neisseria meningitidis baktérium laboratóriumi vizsgálattal nem volt kimutatható - tette hozzá a szolgálat.

Mindkét beteg környezetében megtörténtek a járványügyi vizsgálatok és a velük közeli kapcsolatba került személyek antibiotikus megelőző kezelésben részesültek - írta az ÁNTSZ.

A két fiatal az elmúlt hétvégén rövid időt töltött a Balatonon (Siófok, Szabadifürdő területén), azonban a Zamárdiban megrendezett Balaton Sound fesztiválon az ÁNTSZ szerint nem vettek részt. Az eddigi járványügyi vizsgálatok a július 17-én meghalt lány és a jelenleg kórházi kezelés alatt álló két beteg között járványügyi kapcsolatot nem tártak fel.

A kistarcsai Flór Ferenc Kórház igazgatója csütörtökön erősítette meg, hogy fertőző agyhártyagyulladás miatt halt meg az a lány, aki halála előtt néhány nappal részt vett a Balaton Sound fesztiválon. Némedi Mária akkor azt mondta, nincs ok a pánikra.

Az ÁNTSZ tegnapi közleményében hozzátette, eddig 69 személy kapott kezelést, velük a kedden elhunyt lány közvetlen kapcsolatba került. A szolgálatnál hozzátették, a Balaton Sound összes résztvevőjének előzetes kezelése viszont indokolatlan.

A Facebookon korábban olyan felhívás terjedt el, amely azt tanácsolta, "mindenképp menjenek el a háziorvosukhoz vagy az ÁNTSZ-hez" azok, akik a Balaton Soundon részt vettek. Az ÁNTSZ a közösségi oldalon erre reagálva azt közölte: a felhívás rémhíren alapszik. A hvg.hu-t korábban egy olvasó úgy tájékoztatta, hogy a fesztiválon az terjedt el: valaki meghalt fertőző agyhártya-gyulladásban.

Súlyos, de ritka betegség

A meningococcus okozta agyhártyagyulladás, illetve vérmérgezés súlyos, de ritka betegség, az utóbbi időben évente átlagosan 35-40 ilyen esetet jelentettek Magyarországon - írta az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat honlapján.

A tapasztalatok szerint a betegség a leggyakrabban a téli-tavaszi hónapokban fordul elő. Az idén januártól március végéig 38, áprilisban három, májusban öt megbetegedés fordult elő. Júniusban és júliusban eddig egy-egy megbetegedésről szerzett tudomást a népegészségügyi szolgálat. A megbetegedések szórványosak voltak, nem volt köztük járványügyi kapcsolat. A megbetegedés két formája az agyhártyagyulladás és a vérmérgezés. A kórokozóval fertőződöttek többsége azonban nem betegszik meg, csak tünetmentesen hordozza egy ideig a baktériumot.

A bakteriális fertőzés lappangási ideje 2-10 nap. Az agyhártyagyulladás tünetei lázzal, levertséggel, fejfájással kezdődnek. Idősebb gyermekeknél, illetve felnőtteknél kezdetben gyakran hányinger, magas láz, fejfájás, levertség jelentkezik, a későbbiekben tarkómerevség, fénykerülés, eszméletvesztés.

Az ÁNTSZ hangsúlyozta, hogy gyanú esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. A bakteriális agyhártyagyulladást okozó baktériumok közül a meningococcus nyál útján - köhögéssel, tüsszentéssel, csókolózással - emberről emberre terjedhet, ezért kapta a betegség a megkülönböztető nevét: járványos agyhártyagyulladás.

A meningococcus okozta agyhártyagyulladás, illetve vérmérgezés néhány óra vagy egy-két nap alatt fejlődik ki. A korai felismerés a beteg életét mentheti meg - hangsúlyozta az ÁNTSZ, hozzátéve: a betegség hosszú távú megelőzésének a leghatékonyabb módja a védőoltás.

A megbetegedés gyanúja esetén a beteggel szoros kapcsolatban élők a betegség kialakulásának veszélye miatt, a rövid távú megelőzés érdekében antibiotikumot kapnak, amelyet az ÁNTSZ ingyenesen biztosít azoknak, akik számára az indokolt. A beteg közvetlen hozzátartozói gyakran már a kórházban megkapják a megelőző gyógyszeres kezelést. Mindazok számára viszont, akik nem kerültek közvetlen kontaktusba, szoros kapcsolatba a beteggel, a megelőző gyógyszeres kezelés nem szükséges.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!