szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mozgalmat indított a kézfertőtlenítésért a Magyar Rezidensszövetség a kórházi fertőzések visszaszorításáért.

Társadalmi összefogást akar elindítani az egészségügyben a Magyar Rezidensszövetség, amelynek első eleme lenne a kézfertőtlenítést propagáló akció.

"A kórházakban betegek vannak, akik között számos legyengült immunrendszerrel rendelkezik. Könnyű belátni, kézfertőtlenítés nélkül mi orvostanhallgatók, orvosok és a jó szándékkal látogató hozzátartozók is veszélybe sodorhatják őket!" – írták.

A Tiszta Kézzel – Tiszta Lappal elnevezésű mozgalomhoz már csatlakozott a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete, de várnak minden csatlakozni vágyó egészségügyi szolgáltatót, civil szervezetet és magánszemélyt is.

A kezdeményezés háttere, hogy Társaság a Szabadságjogokért elkezdte gyűjteni a kórházi fertőzéssel kapcsolatos haláleseteket, csaknem egy időben azzal, hogy az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport tagjai közleményt adtak ki a kórházak lesújtó állapotával és a kórházi fertőzések terjedésével kapcsolatban.

Az ÁNTSZ tagadta az állításokat, és azzal vádolta az orvosokat, hogy belülről bomlasztják a rendszert. Szerdán az ÁNTSZ közölte, azért nem adja ki a kórházi fertőzések részletes adatait, mert a végén a laikusok még téves következtetéseket vonnának le belőle.

Eközben az Index azt írta, a Semmelweis Egyetem bőrklinikáján gyakorlatilag megtiltották a gumikesztyű használatát, kivéve a fekélyambulancián és a műtőben. Az orvosoktól a takarítókig mindenki nejlonkesztyűt használ, illetve a kórokozók terjedésétől tartó dolgozók elkezdték saját maguk megvenni a gumikesztyűket. Az intézkedés oka, hogy egyik nap elfogyott a kesztyű a műtőben.

A Semmelweis Egyetem mindezt cáfolta, azt írják, hétfőn munkavédelmi ellenőrzés volt a klinikán, de nem tártak fel hiányosságokat.

A kézfertőtlenítési mozgalom apropóján most a rezidensszövetség hosszasan sorolta a magyar egészségügy problémáit, amelyek megoldásában szerintük szerepe lehetne a társadalmi összefogásnak.

"Hírek szólnak a kórházi fertőzésekről, elvándorlásról, kiöregedésről, de mi az, amiről nem esik elég szó? Összefogásról, tettekről, a pályára készülő orvostanhallgatókról, a magyar egészségügy jövőjéről. Tegyük fel azt a kérdést, hogy az orvostanhallgatók és rezidensek jelentős része miért gondolja, hogy külföldön szeretné folytatni? Mit látnak a rendszerben, amivel nem tudnak azonosulni?" – írták.

"Folyamatos negatív híreket, csatározást, évtizedek óta konzervált, elavult struktúrát, az orvostudomány fejlődését nem követő képzési rendszert, a minőségbiztosítás hiányát, orvos-beteg viszonyt megrontó hálapénzt, azt, hogy a rezidenseknek küzdeni kell azért, hogy oktassák őket, miközben idősebb kollégáik sora óvva intik őket attól, hogy orvosok legyenek. A saját állítólagos jövőjüket látják" – olvasható a felhívásban.

"Nem hisszük el, hogy a struktúra nem változhat, hogy nem lehet jobban csinálni" – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!