
Munkahelyi depresszió: az elbocsátás-e a legkézenfekvőbb megoldás?
Az EUROSTAT adatai szerint az Európai Unióban Magyarországon van a legtöbb depressziós ember. Közel 10,5%-ra tehető ez az arány. A depresszió a teljesítménycsökkenés leggyakoribb okozója. De vajon a gyors és kényelmes elbocsátás-e a legkézenfekvőbb megoldás?
Többen hajlamosak a legegyszerűbb megoldást választani a munkahelyi kiégésben vagy depresszióban szenvedő munkatárs munkateljesítményének pótlása esetében. A legtöbb cég ösztönösen zárja le az együttműködést a problémákkal küszködő munkavállalóval. Vajon mennyi felelősség terheli a munkaadót a munkavállaló közérzete és egészségügyi jólléte szempontjából? Napjainkban, a fogyasztói társadalom embertelen tempót diktáló versenyében, ahol gyors döntéseket kell hoznunk, érdemes-e befektetnünk nem csak a projektjeinkbe, hanem a munkavállalóinkba is? A képességfejlesztés és a time-management az egyetlen út a dinamikusan fejlődő céghez? A legjobb esetben hosszútávon kiszámítható és stabil teljesítményre vágyunk, hiszen egy jó cégvezető tudja, hogy építkezni bizony csak stabil alapokra érdemes.

Az egészséges épület és a természetes fény az egyik teljesen kézenfekvő, mégis sokszor elfelejtett megoldás. A VELUX tetőtéri ablakokkal kétszer annyi fény jut be egy épületbe, mint egy homlokzati ablakon keresztül. A természetes fény javítja az emberek hangulatát, csökkenti a fáradtságot és a szem terhelését.1 A jobb fényviszonyok 15%-al növelik az irodai teljesítményt.2 Ha szeretnénk napfényessé tenni az irodát, érdemes gondosan megválasztani a tetőtéri ablakok méretét és elrendezését, hogy az elegendő fénymennyiség mellett kellemes fényeloszlást is biztosítsanak. A lapostetőben alkalmazható kupolás vagy üvegezett felülvilágítókkal az épület belső tereiben, tetszőlegesen a helyiség bármely pontján megfelelő természetes bevilágítási körülmények hozhatók létre, a villanyvilágítás mellőzésével. Egy kis befektetéssel azonnal növelheti a munkavállalók fizikai aktivitását és teljesítményét, csökkentheti az új munkavállalók keresésére és betanítására fordított időt és pénzt, ami stabil és dinamikusan növekvő hasznot hozhat a vállalatnak.
Talán csak néhány vállalat ismerte még fel, hogy a munkavállalókban rejlő energia, hajtóerő, az ő fizikai-lelki állapotuk a kulcs a hosszú távú, dinamikus teljesítmény és bevételszerzésért. Egy-egy újabb munkavállaló megszerzése, több hónapos és akár egy éves kínszenvedést is okozhat, munkaidő kapacitás terheltséggel jár a munkatársaknál, nem beszélve a fejvadászat extra költségeiről, és a betanítás meglehetősen hosszú időszakáról. Érdekes, hogy a legnagyobb világszerte topon teljesítő vállalatok ezt már felismerték, és számtalan lehetőséget nyújtó, egészséges irodaépületeket álmodtak meg a munkavállalók napközbeni fizikai és mentális egészségének fejlesztésére. A statisztikai adatok is egyértelműen bizonyítják, hogy sajnos van hova fejlődni és nem kérdés, hogy ennek a fejlődésnek hamar kell megtörténnie.
1 Forrás: “Daylighting Design and Analysis”, C.L. Robbins, Van Nostand Reinhold Company, 1986
2 Forrás: “A Literature Review of the Effects of Natural Light on Building Occupants”, L. Edwards and P. Torcellini, National Renewable Energy Laboratory, U.S. Department of Energy, 2002.