szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint tévedés zöld és kék színű bolygókat keresni a Földön kívüli idegen életformák megleléséhez.

A filmek és a könyvek hatása: sokan a Földhöz hasonlóan zöldként, kékként, netán szürkeként képzelik az idegen világokat. Pedig ezt semmilyen tudományos tény nem támasztja alá hogy valóban így nézne ki egy idegen életformával bíró bolygó. Sőt: az eddig rendelkezésre álló kutatási eredmények éppen másról szólnak.

Az amerikai Cornell Egyetem kutatói tavaly jutottak arra az eredményre, hogy legnagyobb esélye a lila színnek van.

Expanding the Search For Life To Purple Planets

In search for alien life, purple may be the new green. On Earth, green signifies life, thanks to chlorophyll-driven photosynthesis. But on exoplanets, Cornell researchers have found that purple could be a key color to look for. Some bacteria on Earth already use infrared light for photosynthesis and contain purple pigments instead.

Annak ellenére, hogy bolygónk a vizek miatt kék és zöld, földtörténeti időben mérve a dzsungelek és szavannák meglehetősen új szereplői az ökoszisztémának. A Föld kialakulása eltelt idő nagyjából háromnegyedében az élet egysejtűek formájában létezett a bolygónkon, így ha jelen van máshol, akkor valószínűleg ilyen stádiumban bukkannak majd rá a tudósok.

Ritka kivételektől eltekintve a növényekben lévő klorofil az, ami miatt zöldnek látni őket. Hasonló árnyalata van a fitoplanktonoknak is, de csak azért, mert megfelelő mennyiségű oxigénhez jutnak. Alacsony oxigéntartalomnál viszont lila baktériumok jelenthetik a domináns életformát. Lígia Fonseca Coelho, az egyetem tudósa szerint a lila baktériumok sokféle körülmény mellett képesek szaporodni, így elsődlegesen ezt a színt érdemes figyelni, hogy az idegen életformát megtaláljuk.

A kutató üzeni: négy olyan idegen civilizáció is van a galaxisunkban, amely kiirthat minket

Nem biztos, hogy jó ötlet üzeneteket küldeni a galaxis peremére, mert lehetséges, hogy olyanok is meghallják, akiknek nem kellene – véli Alberto Caballero.

A kutatók szerint sok idő telik majd el addig, hogy lássunk egy lila bolygót, ugyanakkor érdemes lenne létrehozni egy adatbázist, hogy a teleszkópok érzékeljék az égitestek felől érkező megfelelő fényt. Enélkül ugyanis lehet, hogy ott van az orruk előtt az idegen élet nyoma, mégsem látják meg.

Az általuk azonosított domináns életformát lilaként aposztrofálták, de sárga és vörös árnyalatokról is szó lehet. A lila kén és a lila nem kén baktériumok elsősorban a fény hosszabb hullámhosszát tudják hasznosítani, azt, amit az emberi szem már nem lát.

Kaltenegger szerint ugyan könnyebben jön izgalomba az ember, ha egy idegen erdőre gondol, ugyanakkor a lila baktériumokkal teli világ felfedezése kulcsfontosságú a földön kívüli élet keresésében. Ha találunk egyet, az azt jelenti, hogy az élet kialakulása nem egyedi, és a jövőben olyan planétát is találhatunk, ahol összetettebb élet van jelen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!