Tetszett a cikk?

Csatlakozz az online nyílt naphoz augusztus 30.-án, 17.00 órakor!

A kétnapos tavaszi HVG Állásbörzén több mint kétszáz érdeklődő kapott karrier-kérdésekben coaching- támogatást a Budapesti Metropolitan Egyetem Business és Team Coach képzésének oktatóitól és alumni-hallgatóitól. A stand gyakorlatilag folyamatos teltházzal üzemelt, gyakran várakozni kellett, hogy a jelen levő tíz coach egyikéhez bekerülhessen valaki. A képzés vezetőjét, Sándor Jenőt kérdeztük a coaching jelenéről, jövőjéről és természetesen kíváncsiak vagyunk arra is, hogyan lehet valakiből coach.

Mit tudtak kínálni a tavaszi Állásbörzén, ami ilyen nagy érdeklődésre tartott számot?

Sándor Jenő: A Budapesti Metropolitan Egyetem Business és Team Coach képzés oktatói, volt és jelenlegi hallgatói fogadták a standhoz látogatókat. Alapvetően két programmal készültünk az érdeklődők számára. Állásinterjú-helyzeteket szimuláltunk, amit követően coaching szemléletű visszajelzést kaptak az érdeklődők. Ezen kívül csoportcoaching alkalmakon dolgoztunk, természetesen karrier-témákon. A hallgatóink számára kiváló gyakorlati lehetőséget kínált a HVG Állásbörze, természetesen oktatóink támogatása mellett.

Miként definiálja a coachingot?

Sándor Jenő: A coaching egy módszertan, mely segítségével csapatok, vezetők, vagy munkavállalók teljesítményét és eredményességét támogatjuk. A coachingban az egyéni és személyes szempontokra tudjuk helyezni a hangsúlyt, a team coaching pedig a csapatok fejlődését támogatja. A kompetenciafejlesztésén túl lehetőség van viselkedési mintázatokon, gondolkodáson is dolgozni. A coach abban támogatja az ügyfelét, hogy a számára optimális és hiteles megoldásokat találja meg azokban a változásokban, amelyek aktuálisan érintik őt, bármely életterületén.

Hogyan fejlődött a coach-szakma az elmúlt években?

Sándor Jenő: Lassan már 10 éve lehet hallani, hogy a coaching egy lufi, ami ki fog durrani előbb-utóbb. Ezzel szemben az elmúlt években is azt a tendenciát figyeljük meg, hogy a coaching szolgáltatás, illetve coaching kompetenciák iránt egyre nagyobb a kereslet a munkaerőpiacon. Ma már nem csak vezetőktől elvárárás a coaching-szemléletű működés, hanem sokszor értékesítők, vevőszolgálati munkatársak kiválasztásánál is fontos szempont, hogy képes-e személyes kapcsolatokat építeni, a személyiségével dolgozni, amire a coaching-módszertan az egyik legjobb lehetőség. Egyre több vezető, cégtulajdonos ismeri fel, hogy a csapatok hatékonyságának támogatására a coaching módszertan, a team coaching kiváló fejlesztési módszertan.

Mekkora a coaching iránt a piaci érdeklődés?

Sándor Jenő: Egyre nagyobb, folyamatosan növekvő az érdeklődés. Úgy látjuk, hogy az elmúlt években a nagyvállalatok, a nemzetközi vállalatok mellett a hazai KKV szektor is egyre nyitottabb a coaching szemléletű szervezeti fejlesztések irányában, de az egészségügyben, az oktatásban és az önkormányzatiságban is elindult a coaching térhódítása.

Vajon mi ennek az oka?

Sándor Jenő: Óriásit változik a világ körülöttünk, minden a folyamatos átalakulásról és változásról szól. A munkaerőpiacon a munkaadók alapjaiban megváltozott kihívások előtt állnak, mint akár 10 évvel ezelőtt. A piacra lépett több új generáció is, amely értékvilága különbözik a korábbiaktól: számukra fontosabb a megbecsülés és a bizalom. Óriási kihívás továbbá a vállalatok számára a munkaerőmegtartás és a magas fluktuáció is. Divatos szó mostanában a VUCA, ami a világ gyorsuló változására és bizonytalanságára utal, de tény, hogy hacsak az elmúlt 2-3 évre gondolunk vissza, annyi változás történt, ami teljesen új komptenciákat igényel a vezetők részéről is. Ezek a kihívások adnak egyre nagyobb létjogosultságot a coachingnak, illetve a coaching szemléletű működésnek.

Milyen elméleti tudásra és milyen készségekre van szüksége egy coachnak?

Sándor Jenő: Alapvetően szükség van az emberek felé tanúsított nagy nyitottságra és kíváncsiságra, ez elengedhetetlen. De a coachnak az a dolga, hogy a módszertan elsajátítása mellett természetesen, sokat dolgozzon magán szupervízióban és önismeretben is, hiszem a személyisége a munkaeszköze. Természetesen bizonyos készségeket és technikákat pedig meg kell tanulnia, és be kell gyakorolnia ahhoz, hogy felelősséggel tudjon másokat támogatni, hogy kifejlessze azt az érzéket, amely segítségével az adott ügyfelet, csapatot előre tudja vinni.

Hogyan lehet ezeket a készségeket megtanulni és megtanítani?

Sándor Jenő: Először mindig kell saját élményt szereznünk, aztán gyakorolnunk kell. Kell, hogy coach-jelöltként legyen körülöttünk egy mentor, egy képzés oktatója, aki a gyakorlások során korrektív visszajelzéseket ad, hogy ne rögzüljenek rossz szokások.

A METU Business és Team Coach képzése évek óta teltházas csoportokkal indul. Mi a titkuk?

Sándor Jenő: A Budapesti Metropolitan Egyetem több, mint 10 éve hisz a coaching szakmában, tehát nem egy divathullámra próbálunk felülni: a coaching valódi hivatás. Ez a sokévnyi oktatási tapasztalat kell ahhoz, hogy kiváló és megújuló képzést tudjunk évről évre nyújtani a hallgatóknak. A képzésen csak olyan oktatók tanítanak, akik a piacon dolgoznak, ott bizonyítottak, és oktatási tapasztalatuk is van, tehát képesek átadni a tudásukat. Egyetemi képzés lévén világos struktúrát követünk, átadjuk az elméletet, de csak coaching módszerspecifikus tárgyakat oktatunk, az első órától kezdve gyakorlatorientáltan, ahogyan azt egy készségfejlesztő tréningen megszokhattuk. A képzés kialakításában pedig a piaci igényeken túl mindig figyelembe vesszük a nemzetközi coach-szervezetek standardjait is. Hallgatóinkat támogatjuk abban, hogy kutatásokkal, publikációkkal járuljanak hozzá a coaching szakma fejlődéséhez – hiszen a METROPOLITAN alkotó egyetem, mely a humánerőforrás támogatás és fejlesztés terén komplex képzési portfólióval rendelkezik.

Mennyi gyakorlatra van szükség ahhoz, hogy valaki profi szinten coacholjon?

Sándor Jenő: Mindig azt javasoljuk, hogy a hallgatók szupervízió mellett kezdjenek el dolgozni, tapasztalni – ehhez a képzés megadja a kereteket és az alapokat. Ahhoz, hogy valaki önállóan és magabiztosan tudjon dolgozni több 100 óra tapasztalatra van szükség. Ehhez a képzés úgy járul hozzá, hogy gyakorlatilag az első naptól kezdve coaching gyakorlatokban vesz részt mindenki, később – mentor-oktatók vezetése mellett – vállalati környezetben, valós csapatokkal is dolgoznak a hallgatók, a coach-jelöltek.

Kikből áll az oktatói csapat?

Sándor Jenő: Oktatóink között van der Meer Gabriella, Barkóczi Bea, Barnóczki Annamária, Csetneki Csaba, Segal Hajnalka, Tegyi Enikő, Németh Zita, Szabó Tamara, Nagy Judit, Nyakas Kitti, akik mind nemzetközi szinten minősített coachok, aki a coaching nemzetközi trendjeit hozzák a képzésbe. Preiszinger András és Bálint Simon személyében pszichológusok is segítik a munkánkat. Molnár Erika, Vass Andrea, Örvényesi Rita vállalati oldalról integrálnak sok tapasztalatot. Németh Gergely és Sándor Jenő pedig tudományos fokozattal is rendelkeznek, így segíti képzés egyetemi életbe való integrálódását, így a friss kutatási eredmények azonnal a képzés szerves részévé tudnak válni.

Ez miért hasznos, és miként szolgálja a leendő coachokat?

Sándor Jenő: A képzésen nem egy, vagy néhány szakemberrel találkoznak a hallgatók, ezért egy általános, integratív képet kaphatnak a coaching szakmáról.

Mekkora a coaching magyar szakirodalma? Lehet csak könyvből coachingot tanulni?

Sándor Jenő: A coaching magyar szakirodalma – hála a nagy érdeklődésnek és a kiadóknak – évről évre bővül. Ma már sok alapvető és értékes szakirodalmi mű is elérhető magyar nyelven. Könyvből, csak elméletből nem lehet megtanulni a coachingot, de fontos inspirációt jelenthet mindenki számára egy-egy könyv elolvasása.

A METU business és teamcoach képzése egyetemi szakirányú továbbképzés. Ez azt jelenti, hogy a jelentkezéshez kell egy diploma. Mindegy, hogy ez milyen végzettség?

Sándor Jenő: A képzés bemeneti feltétele egy legalább BA, BSc szintű egyetemi diploma. A coaching esetében azt látjuk, hogy egy bölcsész, közgazdász, mérnök, pedagógus vagy pszichológus is lehet nagyon jó coach, ezért minden diplomát elfogadunk.

Miért fontos, hogy egy coach felsőoktatási intézményben tanuljon coachingot és oklevelet szerezzen?

Sándor Jenő: Rengeteg coach-képzés található a piacon, ezért egyre nagyobb a megrendelői oldalon az igény arra, hogy valami alapján eldönthető legyen, hogy egy-egy képzés milyen tudást ad. Az egyetemi szintű akkreditáció pedig egy olyan minőségbiztosítási fogalom, amit mindenki rögtön ért. Itt 3 félévet kell elvégezni, 300 órában tanulják a szakmát, szakdolgozatot kell írni, és záróvizsgát tenni. Ezek a követelmények mindenki számára világossá teszik a képzés színvonalát. Természtesen a képzés megfelel a nemzetközi minősítések standard elvárásainak, így hallgatóink számára a nemzetközi minősítés megszerzése felé is nyitva áll az út.

Akit érdekel a coaching és az Önök képzése, hogyan juthat több információhoz?

Sándor Jenő: A közösségi médiában érdemes követni a Budapesti Metropolitan Egyetem Business és Team Coach képzés oldalait, kérésre ott megkapható az elérhetőségem, szívesen válaszolok minden kérdésre. Tájékozódni lehet a METU honlapján is, illetve hamarosan, augusztus 30-án 17.00 órakor online nyílt napra várunk minden érdeklődőt. https://www.metropolitan.hu/kurzus/business-es-team-coach-sztk

Lezárásként: mit üzen az olvasóknak?

Sándor Jenő: Tanuljanak coachingot vagy tapasztalják meg ügyfélként, milyen, amikor egy okleveles coach kíséri a haladásukat!

Kipróbálni pedig a HVG Állásbörzén lehet majd október 4-5-én.