
Hogyan készüljünk fel az eNyugta rendszerre?
Egy digitalizációs hipertérugrás első lépését vezetik be 2024-től a magyar pénztárgépi rendszerben. A cégeknek szükségük lesz egy naprakész vállalkozástámogató szoftverre az eNyugtához.
Az eNyugta rendszerről
Az eNyugta rendszer 2024 közepétől ad lehetőséget a kereskedőknek olyan pénztárgép használatára, amely elektronikus nyugtát és elektronikus számlát is tud kiállítani. Ezek a NAV nyugtatárába kerülnek, ahonnan a vevő applikáción keresztül tudja letölteni őket. A rendszer 2028-tól válik kötelezettséggé.
Miért jó a vevőnek, miért jó a kereskedőnek és miért a NAV-nak?
Az eNyugta projekt alapvetően a 10 évvel ezelőtt kezdődött online pénztárgép rendszer frissítése Czöndör Szabolcs, a PwC Magyarország adótanácsadója szerint, aki a Billingo megkeresésére reagált..
“Nem annyira az adóhivatalnak, mint inkább a magánszemélyeknek és azoknak a vállalatoknak jó, amelyek például monitorozni tudják a vásárlási szokásokat. Ezzel célzottabb lehet a készlet beszerzése vagy a reklám, hatékonyabbá és egyszerűbbé válik a nyugtaadás. A magánszemély pedig tudja követni a vásárlásait, és letölthet vásárlással kapcsolatos dokumentumokat is. Mindezt úgy, hogy a magánszemély a vállalatok előtt azonosíthatatlan marad” - összegezte a szakember.
Okostelefon hiányában nem lehet majd vásárolni?
Erős túlzás lenne ezt állítani Czöndör Szabolcs szerint. A mobilapplikációs rendszer QR-kód alapú lesz, amely számos adatot tud tárolni. Ilyen lehet a számlaigény, a vevői adatok, a bizonylat megküldésének e-mail címe, stb. A vevő dönthet úgy, hogy nem szeretne elektronikus nyugtát, amely döntését a QR kód szintén képes tárolni. Mobilapplikáció hiányában pedig papíralapú másolat készülhet.
Kelleni fog a vállalkozástámogató szoftver
A bizonylatolást jelentősen befolyásoló folyamat még az Európai Bizottság ViDA javaslatcsomagja, amely a számlák közös európai kereteken alapuló digitalizációját irányozza elő. A magyar Online Számla rendszer és az eNyugta számlák vonatkozásában közös ökoszisztémát alkot, amely lehetőséget ad az alakuló ViDA követelményeknek való megfelelésre.
2024. július 1-jével az eNyugta elindul, a ViDA javaslatcsomag pedig a kötelező elektronikus számlázás képét vetíti előre. A vállalkozások számára ezek digitalizációs kényszert jelentenek, amelyre érdemes felkészülni. A változás miatt sok esetben a vállalkozástámogató szoftverek módosítására, kiegészítésére vagy lecserélésére is szükség lehet. A Billingo online számlázó is folyamatosan azon dolgozik, hogy az újításokkal kompatibilis legyen.
Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)