Tetszett a cikk?

Vetítések, kiállítások, könyvtár, archívum, képzések,
előadások, könyvbemutatók, kulturális programok a CEU budapesti épületeiben!

Bár a Közép-európai Egyetem (CEU) a 2017-es, Lex CEU‐ként ismert felsőoktatási törvénymódosítás eredményeként nem folytathat tovább diplomát adó oktatási tevékenységet Magyarországon, továbbra is teszi, amit a jogi környezet megenged számára. A diplomát nem nyújtó képzéseken túl számos, sokszor magyar nyelvű kulturális és tudományos ismeretterjesztő program várja hónapról-hónapra a tudásra vágyó közönséget.

Május közepéig látható Marta Syrko ukrán fotóművész “Katonaszobrok” című sorozata, mely Oroszország teljes körű ukrajnai inváziójának művészi lenyomata. Bővebb információ a kiállításról ezen a linken található. Május 16-án, a nagysikerű Verzió Filmfesztivál korábbi programjából a Re:Verzió 2024 keretében kerül vetítésre a Ciné-Guerrillas: Jelenetek a Labudović-tekercsekből című film. Mindkét esemény helyszíne a Blinken OSA Archivum (Budapest 1051, Arany János u. 32.)

Május 15-én, a CEU Filmklub Fekete Ibolya “Bolse vita” filmjét vetíti 19:00 órától, melyet beszélgetés követ Varga Balázs filmesztétával. (CEU Auditórium B (Budapest 1051, Nádor utca 15.))

Május 16. és június 5. között láthatja a nagyközönség “A Szefárd Bukarest – Egy több mint 500 éves történet 100 képben” című dokumentarista fotókiállítást a CEU Nyitott Galériában, Románia Magyarországi Nagykövetsége, a Román Kulturális Intézet, és a CEU szervezésében. (CEU Nyitott Galéria (Budapest 1051, Nádor utca 11. / Nyitvatartás: keddtől szombatig déltől 18:00 óráig.))

A CEU Demokrácia Intézet Határtalan Tudás rendezvénysorozatán neves szakemberek ismertetnek közérthetően tudományos aktualitásokat és azok közvetlen hatását mindennapi életünkre. Május 21-én Tóka Gábor politológus, Messing Vera szociológus, és Bojár Ábel közgazdász, politológus eladását hallgathatják meg “Érdemes-e megkutatni a közvéleményt” címmel. (CEU Auditórium A (Budapest 1051, Nádor utca 15.))

A jó idő beköszöntével idén is folytatódik a CEU tetőteraszán a CEU Rooftop Cinema. Augusztus végéig összesen 6 filmet láthatnak az érdeklődők, az elsőt május 30-án 20:30-tól. Bővebb információ ezen a linken érhető el, valamint a CEU Budapest facebook oldalán. A CEU tetőteraszán tartott rendezvényei a nyár során koncertekkel is kiegészülnek majd június 5-én és 17-én. (CEU tetőterasz (Budapest 1051, Nádor utca 15.))

Végül, a tavalyi évben a “Megrendelt emlékezet: magyar kiállítások Auschwitzban, 1960/1965” című kiállítást követően annak virtuális változata is elérhetővé vált a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából. Bővebben ezen linken olvashatnak az online kiállításról.

A CEU Budapest összes eseménye a CEU Budapest facebook oldalon érhető el.

Ezen programok mellett a CEU budapesti épületeiben továbbra is folytatódik az ingyenes magyar nyelvű Socrates program, mely olyan magyar állampolgárokak biztosít egyetemi oktatást, akiknek nem volt módjuk a felsőoktatásban részt venni. Folytatódnak a szintén ingyenes és magyar nyelvű Bibó István Szabadegyetem kurzusai és vitaestjei is. A magyar egyetemek és főiskolák hallgatói, oktatói, a tanárok, a Magyar Tudományos Akadémia egykori intézeteinek tudományos munkatársai, valamint a sajtó képviselői előtt nyitva áll a CEU budapesti könyvtára, mely Közép-Európa egyik legnagyobb angol nyelvű humán- és társadalomtudományi gyűjteménye. Továbbra is Budapesten működik a CEU nyári egyetem, a roma diákok egyetemi előkészítő oktatása, valamint a Láthatatlan Egyetem Ukrajnáért kezdeményezés nyári és téli egyetemi kurzusai is, a Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívum (OSA), a CEU Demokrácia Intézet, a CEU Felsőfokú Tanulmányok Intézete és a CEU Bioetikai és Jogi Központ. A CEU modern épületegyüttese rendezvényhelyszínként is funkcionál, évente több száz szakmai és közéleti-kulturális eseménynek ad otthont; a civil szervezetek, kulturális és oktatási intézmények, valamint egyesületek számára pedig ingyenesen biztosít helyszínt.