Egy anyuka fogalmazott egyszer úgy az őszi szünetről, mint egy falat kenyérről: a pszichológia tanácsadáson arról számolt be, mennyire nehezen kel fel másodikos kislánya reggelente, néha pityereg, mikor iskolába kell menni, és délutánonként elutasítja a házifeladat-írást, csak a játék érdekli.
A szigorú időbeosztástól, a korai lefekvéstől, a hajnali keléstől jó egy kicsit a szülőnek is megszabadulnia, lehet végre egy picit lazítani. Sajnos a felnőttek munkahelye még mindig nem értékeli a gyerekek és a szülők egyhetes pihenőidejét, így nem tud teljes egészében családi vakáció lenni az őszi szünet. Pedig a feltöltődésre óriási szüksége van a kisiskolásnak, nézzük, miért.
- Mert a gyerekek számára a tanévkezdést követő körülbelül két hónap nagyon fárasztó, energiatartalékaik kimerülnek.
- Mert a kimerülés miatt ilyenkor jellemzőbbek a testi megbetegedések, többek között a felső légúti panaszok. De megszaporodnak az olyan pszichológiai tünetek is, mint a dac, az ellenállás, a sírósság, nyűgösség.
- Az alsós gyerekek nagyon játékosak, sokszor fáradékonyak, figyelmük ingadozó és terhelhetőségük limitált. Egy hét pihenés után jobban tudnak majd figyelni, koncentrálni az iskolában.
- Mert iskolaidőben bizony összejön egy nagy adag alváshiány, hiszen a legtöbb gyereket kelteni kell reggelente, nem biztos, hogy ennek bepótlására elég a hétvége. Olyankor ugyanis a gyerekek képesek ugyanolyan korán felkelni, mint hétköznap szoktak, hiszen a szervezetük nem tud átállni egy-két nap alatt. A fizikai fáradtság könnyen vezethet ingerlékenységhez, csökkent alkalmazkodóképességhez, gyakori hangulatingadozásokhoz. Ezeken segíthet a több alvás, kikapcsolódás.
- Jól fog jönni az egy hét alkalmazkodásmentesség. Hiszen iskolaidőben napi nyolc órát, a hét öt napján egyfolytában csak alkalmazkodnak a gyerekek. Korán kelni, a nehéz táskát cipelni, 45 percet egyfolytában ülni, minden órán koncentrálni, csöndben maradni, vagy éppen instrukcióra feladatot teljesíteni, mind-mind alkalmazkodást kíván.
- Mert az alsós gyerekeknek még lételeme a mozgás, a szabad levegőn töltött strukturálatlan játék. Ebből iskolaidőben sajnos csak nagyon kevés jut.
- A hétköznapokra a sietés, kapkodás is jellemző a megfelelési kényszer és a szigorú időbeosztás mellett. Ebből is jó és hasznos kiszabadulni, ha csak egy hétre is.
Ezért az őszi szünetet érdemes teljes egészében a pihenésnek, kikapcsolódásnak, a szabad levegőn történő játéknak, családi programoknak szentelni. Ilyenkor lehet töltekezni azokból a dolgokból, amelyekre év közben, suli időben kevés idő jut. Lehet tovább lustálkodni reggelente, nem kell olyan korán lefeküdni, többet lehet együtt a család, és el lehet felejteni a reggeli fejvesztve rohanást. Töltekezzenek mindabból, amiből hiánya gyűlt fel a gyermeknek! Közös társasjátékozás, kötetlen napi beosztás, bicózás, rollerezés.
Mikor újra vissza kell ülni az iskolapadba, ezek a családi élmények fognak majd abban segíteni, hogy újult energiákkal alkalmazkodjanak tovább a gyerekek, egészen a következő iskolaszünetig.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.
Deliága Éva gyermekpszichológus honlapját itt, Facebook-oldalát pedig itt találja.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.