HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Csak feltételekkel édes a bosszú.

Bár az áldozatok számára látszólag a bosszú ígér gyógyírt szenvedéseikre, a bűnös megbüntetése sokszor mégsem ad megnyugvást.

A Princetoni Egyetem kutatásából kiderül, hogy ez csak akkor számít valamit, ha változást is elindít a bűnösben.

A Personality and Social Psychology Bulletin nevű magazin online felületén megjelent cikk szerint nem a büntetés aktusa ad feloldozást az áldozatoknak, hanem a változás szele.

Azaz a vétkes megérti, mi volt rossz a tettében, és ennek hatására változtat a hozzáállásán.

A kísérletben egyetemi hallgatók logikai feladatok megoldásával gyűjthettek pénzt párokban, a végén döntve az igazságos osztozkodásról.

A valóságban a párok egyik fele a számítógép volt, amely önző, igazságtalan felosztást javasolva megrövidítette valós partnerét.

A személy végül megbüntethette (virtuális) társát az önző viselkedésért.

Ezután három dolog történhetett: üzenetet kapott a társától, hogy megértette, mi volt a gond, és változást ígért, vagy nem ismerte el a bűnösségét, esetleg nem is érkezett semmilyen visszajelzés.

A büntetés csak akkor okozott elégtételt az áldozatoknak, ha a bosszújuk értő fülekre talált, és erről tudomást is szerezhettek.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!