"Külföldiek csapdája" - Új-Zéland megváltoztatja közlekedési szabályait
Az Új-Zélandra látogató külföldiek végre fellélegezhetnek: az ország megváltoztatja azokat a közlekedési szabályait, amelyek eddig a tapasztalatlan vezetőket – és a velük találkozó helyieket – rendszeresen veszélyes helyzeteknek tették ki.
A déli országban – brit mintára – baloldali a közlekedés, ennek ellenére – a nemzetközi megszokással ellentétben – az egész világon egyedülállóan "jobbkéz-szabály" volt érvényben, vagyis egy kereszteződésben mindig a nagy ívben kanyarodó járműnek volt elsőbbsége.
Ez a rendelkezés változik meg helyi idő szerint vasárnap hajnali 5-kor, amikor már a világ összes KRESZ-ének logikája szerint "balkéz-szabály" lép életbe. A kérdés már csak az, vajon miért ilyen hosszú idő után.
"A rendelkezést széles körben figyelmen kívül hagyták. Számos alkalommal majdnem balesetet szenvedtem külföldi autósokkal találkozva, akik még csak tudatában sem voltak ennek a szabálynak. Kész káosz volt a kezdetektől" – mondta Clive Matthew-Wilson, a www.dogandlemon.com című közlekedési honlap szerkesztője.
A tréfás szabályt 35 évvel ezelőtt vezették be – kérdés, mi okból. Az ausztrál Victoria állam is kísérletezett hasonlóval, ám az ott lakók 1993 óta "normális" szabályok szerint vezetnek, így Új-Zéland számított a Föld egyetlen országának, ahol ez a furcsaság érvényben volt.
Néhányan azt mondják, hogy a régi szabály "udvarias" volt, mivel a nehezebb, nagyobb fordulónak adott elsőbbséget. A védelmezők azonban kevesen vannak: a helyi autóklub által megkérdezett mintegy hatezer vezető 70 százaléka szerint a változtatás legalábbis "közömbös", de inkább "kedvező" hatással lesz a közlekedésbiztonságra.
Az új-zélandi közlekedési hatóság szerint vasárnaptól felgyorsul a közlekedés üteme, csökken majd a balesetek száma, és valószínűleg évi 97 közlekedési baleseti haláleset lesz megelőzhető.
Rövid távon a hivatal extra udvariasságra szólítja fel a vezetőket, hogy a 4,4 milliós ország hozzá tudjon szokni az új rendelkezésekhez. Amint azt szóvivőjük tréfásan megjegyezte: "a hatóság arra biztatja a gépkocsivezetőket, hogy barátságosan integessenek, amikor 'megromlik a szituáció'".