Állatvédők: kegyetlenül irtja a makákókat a madagaszkári kormány
A makákók tömeges lemészárlása miatt kritizálják állatvédők a malajziai kormányt. Szerintük évente körülbelül százezer ilyen emlőst ölnek meg, és ezzel veszélyeztetik a faj túlélését. A délkelet-ázsiai ország vadállományért felelős minisztériumától úgy reagáltak, hogy ez a módszer nemzetközileg elfogadott gyakorlatnak számít a kártevő fajok növekvő populációjának kordában tartásához.
A minisztérium illetékes munkatára, Salman Saaban azt mondta: tavaly összesen 97 119 majmot öltek meg elsősorban olyan városi és mezőgazdasági területeken, ahol az állatok elpusztították a termést és megtámadták az embereket.
Egy évvel korábban nagyjából 88 ezer makákóval végeztek a hatóságok: az állatokat legtöbbször lelövik, mivel nehéz őket csapdába ejteni.
"Léteznek humánusabb módjai is a majompopulációk kordában tartásának, köztük az állatok szaporodásának kontrollálása, az áttelepítés és a lakosság magatartásának megváltoztatása" – ezt már a BUAV brit állatvédő szervezettől közölték.
Az állatokkal szembeni kegyetlen bánásmód megakadályozásáért küzdő egyik malajziai társaság aggasztónak nevezte a makákók tömeges leölését, és a probléma hatékonyabb módszerekkel való kezelését, például a nőstények sterilizálását szorgalmazza.
"A tömeges leölés egyértelműen veszélyezteti a makákók túlélését. Ha így folytatjuk, akkor egyetlen példányuk sem marad a következő évtizedben" - mondta N. Surendran ellenzéki politikus. A vadgazdálkodási minisztérium szerint ez a gyakorlat nem veszélyezteti kihalással a makákókat, mert kizárólag a városi és elővárosi területeket lövik az állatokat, a védett erdőségekben élő populációt nem bántják.
Egy 2007-es malajziai vadállomány-felmérés szerint a Maláj-félszigeten körülbelül 740 ezer közönséges makákó él. Az állatokat most a "nem fenyegetett" kategóriába sorolják a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján.