Tízmillió dolláros kincset találtak a kaliforniai kutyasétáltatók
Ritka aranyérmékből álló kincsre bukkant egy kaliforniai házaspár, miközben kutyát sétáltattak a birtokukon. A lelet tízmillió dollárt ér.
Az 1427 darab érme közül csaknem mindegyik az 1847 és 1894 közötti időszakból származik, ráadásul kitűnő állapotban maradtak fenn, valószínűleg sohasem kerültek forgalomba – mondta a leletet hitelesítő Santa Ana-i szakértői szolgálat társalapítója, David Hall.
Az aranypénzek értéke legfeljebb 27 ezer dollárra rúgna, de vannak köztük olyan ritkaságok, amelyek ára egyenként majdnem egymillió dollárt. Az 5, 10 és 20 dollár névértékű pénzérmék szinte mindegyikét San Franciscóban verték.
"Olyan, mintha egy fazék aranyat találtak volna a szivárvány alatt" – mondta Don Kagin, a leletet felfedező házaspárt képviselő numizmatikus.
A házaspárról csak annyit árult el, hogy középkorúak, hosszú évek óta élnek a vidéki birtokon, ahol tavaly tavasszal a kincset találták, és sejtelmük sincs arról, hogyan került oda.
Az asszony kutyasétáltatás közben látott meg egy földből kicsit kiálló rozsdás ládát egy ösvény közelében, amelyen gyakran vezetett az útjuk. Odament, hogy megszemlélje, így fedezték fel a kincset.
Kagin hozzátette: a pár azért kíván névtelenségbe burkolózni, mert attól tartanak, hogy megrohanják földjüket a fémdetektorokkal felszerelt modern kincskeresők. Emellett megszokott életstílusukat is féltik, és azt sem akarják, hogy ezentúl másként nézzen rájuk a környezetük.
Az érmék zömét az Amazonon akarják áruba bocsátani, a befolyó összeget saját számláik kifizetésére fordítják, és a helyi jótékonysági szervezeteket támogatják belőle.
Eladás előtt azonban a csütörtökön kezdődő atlantai numizmatikai kiállításon bemutatnak néhány darabot.
Az érmékről ide kattintva láthatnak képeket.