szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szánkózást népszerűsítő oktatókampány indult Tirolban, a szervezők célja, hogy felhívják a figyelmet a veszélyes helyzetekre, és felkeltsék az érdeklődést a sportág iránt.

A tiroli szánkószövetség által kezdeményezett, 15 ezer euró (több mint négy és fél millió forint) összköltségű oktatókampány az ősz folyamán elméletben, a télen pedig a gyakorlatban zajlik, és mintegy kétszáz általános iskolás korú gyerek vesz részt rajta. Az oktató Sandra Mariner osztrák sportolónő, egykori szánkóvilágbajnok. A kampány nem titkolt célja, hogy a biztonságos szánkózáson túl utánpótlás-sportolókat is ki tudjanak nevelni. 

Mindenki azt gondolja, hogy tud szánkózni, azonban ez a téves öntudat nagyon súlyos szánkóbalesetekhez vezethet – figyelmeztetett a Közlekedésbiztonsági Kuratórium (Kuratorium für Verkehrssicherheit, KFV) egyik szakértője. 

Stiller Ákos

Szerinte a szánkózás az egyik legveszélyesebb sportág, lényegesen kockázatosabb, mint a síelés, azonban megfelelő ruházattal, bukósisakkal, síkesztyűvel és -szemüveggel ez a kockázat is csökkenthető. A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy a fékezéshez elengedhetetlen a csúszásmentes cipő, magát a szánkót pedig a magassághoz és a súlyhoz kell kiválasztani.  

A statisztikák szerint minden évben csaknem ötezer szánkózó kerül kórházba, közülük átlagosan két ember hal meg évente. Idén már hárman vesztették életüket a szánkópályán, legutóbb hétfőn a tiroli Zillertalban egy 44 éves német turista. Ugyanezen a napon Stájerországban egy férfi halt meg, társa pedig súlyosan megsérült, mert letértek a kivilágított pályáról. Kedden Innsbrucknál egy német szánkózó zuhant öt métert és szerzett súlyos sérüléseket, szerdán Tirolban egy 38 éves svájci turista és kétéves gyermeke szenvedett csonttörést. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!