szerző:
Tokics Tamás
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csütörtökön este Belgium 1-0-ra verte Angliát a focivébén, mégis az angolok örülhetnek az eredménynek. És az egyenes kieséses szakasz ágrajza alapján igazuk is van, elmondjuk, hogy miért.

Focinyár 2018
Van-e ennél nagyobb sportesemény a világon? Egyesek szerint az olimpia az, mások állítják, a labdarúgó világbajnokság a csúcs. Most, közvetlenül a döntő után, annak hatása alatt, utóbbiakkal értünk egyet. Ezen az oldalon felidézheti a pillanatokat, amelyek ezt igazolják.
Friss cikkek a témában

Belgium a csütörtöki, Anglia elleni győzelemmel megszerezte a G csoport első helyét, ezért Japánnal csap össze a legjobb 16 között, ami ugyan könnyű meccsnek ígérkezik az eddig különösebb szurkolói élményt nem nyújtó és emiatt sokak szerint érdemtelenül – vagy lehet, hogy jobb szó az, hogy: fölöslegesen – továbbjutó ázsiai csapat ellen.

Viszont a belgák ezzel a győzelmükkel a kieséses rendszer azon, nehezebb ágára kerültek, ahol Franciaország, Argentína, Portugália vagy Brazília is megtalálható. Sőt a negyeddöntőben pont a végső győzelemre is esélyes brazilok jöhetnek szembe. (Nem mintha a sztárokkal állandóan dugig rakott Brazília kiejtése bárkinek gondot jelentett volna az elmúlt tizenhat évben.) Anglia a vereségével viszont a könnyebb ágra került, ahol Kolumbia esetleges legyőzése után a Svédország–Svájc-meccs győztesével találkozhat. Lényegesen egyszerűbb feladat lesz, mint lenyomni Brazíliát.

A nehezebb ágon, Uruguay–Portugália lesz az első meccs szombaton 20 órakor. Az immár semmiféle igazodási pontnak nem tekinthető FIFA-világranglistán 14. helyen álló uruguayiak nem esélytelenebbek a ranglista 4. és Eb-címvédő portugáloknál. Kiegyenlített mérkőzésre lehet számítani, ami ez esetben azt jelentheti, hogy kifejezetten unalmas meccs lehet belőle, amit például egyetlen Ronaldo-tizenegyes dönt el.

--- voting control ---

A továbbjutó a nyolcaddöntők slágermeccsének, a francia–argentin meccsnek (szombat, 16 óra) a győztesével találkozik. A magabiztos franciáknak tehát az utolsó pillanatokban megmenekült Argentínán keresztül vezethet az útjuk a legjobb nyolc közé. Messiéknek a teljesítményük alapján... Vicceltünk, szóval az ötlettelen játékuk alapján ki kellett volna esniük. Könnyen elképzelhető tehát, hogy most tényleg búcsúznak, és a két évvel ezelőtti portugál–francia Eb-döntő megismétlődik a negyeddöntőben. Ott Ronaldóék nyertek, itt ez messze nem tűnik ennyire valószínűnek. 

--- voting control ---
Szomorú francia játékosok az elvesztett Eb-döntő után
AFP / Franck Fife

A felső ág (vagyis a nehezebbik ág) másik két párharca az említett Belgium–Japán (hétfő, 20 óra) és a Brazília–Mexikó (hétfő, 16 óra) meccs lesz. A belgáknak könnyen kéne tovább menniük a világranglista 61. Japán (összehasonlításképpen Magyarország az 51.) ellen. A japánok eleve csak a kevesebb sárga lapjuk miatt jutottak tovább Szenegállal szemben, bár ez azt is jelenti, hogy abban, amit a pályán nyújtottak, Szenegál sem volt jobb náluk. Azért sokan vagyunk úgy ezzel, hogy inkább a helyenként látványos futballra is képes afrikaiakat néztük volna meg ebben a fordulóban. 

AFP / Kunihiko Miura / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun
--- voting control ---

Az ebben a pillanatban tehát totál értelmetlen világranglistán Németország még listavezető, a második Brazília pedig a Németországot legyőző Mexikóval játszik, de hát ez nem jelenti azt, hogy félniük kellene tőlük. Igaz, 2014-ben a vb-csoportkörben például 0-0-ra végeztek a csapatok, annak ellenére, hogy Neymar ezen a meccsen még játszott (a németek elleni 1-7-esen már nem), de abból a meccsből épp a mai játékosok ismeretében nehéz kiindulni, hiszen a mai brazil válogatottban már olyan játékosok szerepelnek, mint a Neymar helyett igazi vezérként játszó Coutinho, plusz Firmino, Paulinho, Casemiro. (Ki emlékszik már Fredre és Hulkra?) Mondjuk az viszont igaz, hogy ezek a brazilok semmi különöset nem mutattak még a csoportkörben.

Coutinho
AFP / Joe Klamar
--- voting control ---

Costa Rica ellen erőből nyertek a meccs végén, míg Svájccal csak döntetlenre voltak képesek, van tehát ellenszer a brazil pengézés ellen. De bár Mexikó nagyot játszott Németország ellen, a svédek elleni 0-3 után azért nem kéne nagyot álmodniuk. Már csak azért sem, mert Brazíliát tényleg sokszor megállították az elmúlt két évtizedben, de azok minden esetben európai csapatok voltak.

Az alsó ágon (ami a könnyebbik ág a kettő közül) kevesebb nagy névvel találkozhatunk, de Spanyolország például ilyen és ők a házigazda oroszokkal játszanak. Az oroszok nagyon gyenge csoportból jutottak simán tovább. És ebben a gyenge csoportban a vébé kezdetekor történetesen éppen az orosz válogatott számított a leggyengébbnek, ami a világranglista-helyezést illeti. Az oroszoknak hatalmas a szívük, de az Uruguay elleni 3-0 megmutatta, hogy saját rendezésű vb ide vagy oda, a játékosok egy erősebb ellenféllel szemben csak kilátástalanul bolyonganak a pályán. Jó, oké, emberhátrányban játszottak, de mondjuk meg lehet nézni, hogy a németek mit műveltek a pályán emberhátrányban a svédek ellen.

AFP / Emmanuel Dunand

Az uruguayiak elleni sima vereség után az orosz csapatban azok a belső viszályok is felerősödhetnek, amelyekről a vébé elején sokat írt a sajtó, és amelyeket feledtette az, hogy a nyitómeccsen 5-0-ra kitömték a szaúdiakat. Persze, örülnénk mi annak, ha akár egy ilyen tökéletlen magyar válogatott ott lehetne a vébén.   

Spanyolország a Marokkó elleni meccs hajrájában biztosította be helyét a legjobb 16 között. Nem tűnnek teljesen meggyőzőnek, de az oroszok ellen valószínűleg nem lesz ennyire nehéz feladatuk, és ha rajtuk túljutnak, akkor a horvát-dán párharc győztesével találkozhatnak.

--- voting control ---

Déli szomszédaink Argentína megalázása után 9 ponttal, magabiztosan szerezték meg a C csoport első helyét.

AFP / Johannes Eisele

A dánok pedig két gólt szereztek eddig a vébén. Nem a támadójátékuk miatt tartanak itt. A franciákkal összehozták az idei torna legrosszabb, legnézhetetlenebb meccsét. Sok jóra nem számíthatnak a lendületben lévő horvátok ellen.

--- voting control ---

Az angolok Kolumbia elleni meccse jónak ígérkezik. Gareth Southgate szervezett angol csapatot rakott össze, és végre van egy gólerős csatáruk Harry Kane személyében.

AFP / Andreas Gebert

A nem túl acélos kolumbiai védelmet fel lehet törni. James Rodriguez kiesése után pedig tovább gyengült a támadó szekció, ami eddig se brillírozott. Amennyiben az angolok sikerrel veszik az akadályt, a svédekkel vagy a svájciakkal találkozhatnak.

--- voting control ---

Egy jó svéd-svájci meccsnél valószínűleg semmi nem hozza kevésbé izgalomba a kívülálló (értsd: nem svéd, nem svájci és nem albán) szurkolókat, egyik csapattól sem láttunk eddig igazán szellemes játékot. Svájc esélyesebb lehet ugyan valamennyivel, de valószínűleg nem lövünk nagyon mellé, ha unalmas birkózásra számítunk.

--- voting control ---

Annyi jó tanácsot a végére még adhatunk, hogy érdemes több rágcsálnivalót és üdítőt (sört) beszerezni a nyolcaddöntőkre, mert itt már nem csak a játékot tördelő videóbíró rendszer miatt számíthatunk hosszabbításokra, a 90 perc alatt vélhetően több meccs sem fog eldőlni. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!