Lopjunk nagyban
Nem tért magához Moldova, ahol egymilliárd dollárt – a GDP nyolcadát – tüntettek el nyom nélkül három nagybankból.
Nem tért magához Moldova, ahol egymilliárd dollárt – a GDP nyolcadát – tüntettek el nyom nélkül három nagybankból.
Húsz évvel ezelőtt foglalta vissza Zágráb a szerb ellenőrzés alatt lévő horvátországi területeket, s a megemlékezés körülményei azt mutatják, messze még a megbékélés.
Gyökeresen átalakítja az autóipart, a szervizek munkáját és az energiahálózatok működését az elektromos autók terjedése. Még akkor is, ha hosszabb távon sokan inkább az üzemanyagcellás autókat tartják a jövő járműveinek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában bejelentett orosz vétó után Hollandia, Malajzia és Ukrajna folytatja a harcot, hogy valahogy felelősségre vonják azokat, akik egy éve Kelet-Ukrajna fölött lelőtték a Malaysia Airlines egyik gépét.
Egyre többen vélik úgy, hogy a közelgő horvátországi parlamenti választások győztese kénytelen lesz az EU és az IMF segítségét kérni a súlyosbodó pénzügyi válság kezeléséhez.
A Balkán, azon belül is a jelentős létszámú muszlim közösségnek otthont adó Bosznia lehet az a hely, ahol betörhet Európába a fanatikus Iszlám Állam.
A munkácsi összecsapás is bizonyítja, hogy az előző rezsimet megdöntő új hatalomnak sem sikerült csökkentenie a szervezett bűnözői csoportok befolyását.
Jelentősen csökkent Oroszország GDP-je az első negyedévben, az infláció meghaladta a 16 százalékot, a rubel pedig nem nyerte vissza erejét.
A kelet-ukrajnai harcok fellángolására számítanak Kijevben, miután az EU hétfőn hat hónappal meghosszabbította a Moszkva elleni gazdasági és politikai szankciókat.
Újra teljes káoszba süllyedt Macedónia, ahol a lehallgatási botrányba keveredett jobboldali kormányt sikerült rávenni, hogy előrehozott választást írjon ki.
A kitakarítás módszertana nem egyfajta vadászat, inkább atombombát robbantanak.
A gazdaságnál csak a népesség növekszik gyorsabban Koszovóban, így a munkaerőpiac képtelen felszívni az új belépőket.
Ukrajna és Görögország egyaránt az államcsőd szélén áll, és az összeomlás után még mélyebbre süllyedhet a válságban. Igaz, bebukott országok gyors talpra állására is van példa.
Fénysebességgel változik az ír társadalom: Nyugat-Európában utoljára itt törölték el a homoszexuálisok nemi kapcsolatát bűncselekménynek minősítő törvényt, s 22 évvel később most ez lehet a világon az első olyan ország, ahol népszavazással hagyják jóvá az azonos neműek házasságát. A melegek esélyei jók, a pénteki referendum előtti utolsó közvélemény-kutatások szerint az igenek aránya ötven százalék fölött lesz. A voksolás ugyanakkor nem lefutott, az utóbbi hetekben ugyanis csökken az igen-tábor előnye.
Több száz orosz katona halt meg az ukrajnai harcokban, és a Kreml pénzzel is támogatja a szakadárokat – derült ki Borisz Nyemcov megölt orosz ellenzéki jelentéséből.
Terjedőben vannak a magánvárosok, s a „céglakótelepek” mellett megjelennek a több százezres települések is, ahol a befektetők hasznot akarnak húzni a városüzemeltetésből.
Többszörösen is meggondolhatják Oroszország milliárdosai mielőtt úgy döntenek, hogy belevágnak a válás amúgy sem túl kellemes ügyintézésébe. Mert ugye ott van az elhagyott fél, aki követel, aztán ott vannak a törvények, és végül ott van maga Putyin elnök, és neki is van mondanivalója. Oroszország leggazdagabb üzletembere most például úgy kétezer milliárd forintnyi vagyont bukhat felesége elhagyásán.
Győzelem napi beszédében is azzal vádolta Vlagyimir Putyin orosz államfő az Egyesült Államokat és a NATO-t, hogy katonai erővel igyekszik körülzárni Oroszországot. Közben a Putyinhoz hű orosz nacionalista motoros csoport, az Éjszakai Farkasok "bevették" Berlint.
Súlyos sértésként élik meg az oroszok, hogy a szombat reggel kezdődő, 16500 katonát, 194 harcjárművet és 143 repülőgépet felvonultató győzelmi napi díszszemlén a vártnál jóval kevesebb külföldi vezető vesz részt, a Nyugat szinte testületileg marad távol. Bár a Szovjetunió szétesése óta ez a legnagyobb díszszemle, voltak ennél sokkal híresebbek is.
Tíz évvel ezelőtt, aki számított a világpolitikában, az elment a győzelem napi moszkvai díszszemlére, most viszont csupán Oroszország legközelebbi szövetségesei képviseltetik magukat államfői szinten a hetvenedik évfordulóról megemlékező nagyszabású parádén.