szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csodaegeret hoztak létre brit tudósok, mely képes amputált végtagjainak vagy eltávolított szerveinek regenerálására, olyan esetekben is, amelyeknél egy átlagos rágcsáló biztos pusztulásra van ítélve.

A kísérleti élőlény - az emlősök közt egyedi módon – képes szerveinek, farkának és végtagjainak „újragyártására”. A tesztek során arra is fény derült, hogy ha egy normális egérbe juttatunk a csodaegér szervezetéből sejteket, az is képessé válik szerveinek újranövesztésére.

A felfedezés hosszútávon előrevetítheti annak lehetőségét, hogy végtagjaikat vesztett emberek saját új szervekkel és tagokkal éljenek tovább.

A felfedezés részletei jövő héten teszik közzé egy, a Cambridge Egyetem által szervezett konferencián. Ellen Heber-Katz a wisari orvosi intézet kutatója szerint az „újranövő” egér tulajdonságainak kontrollját egy tucatnyi génnel oldották meg a laborban.

A kutatónő továbbra is vizsgálja a módosított géneket, de úgy véli, az emberek génkészleteivel számos hasonlóság mutatható fel. „Azt vettük észre, hogy az eltávolított részek sorra nőttek vissza. Kivételt egyedül az agy képezett.” – összegzi tapasztalatait Heber-Katz.

A kísérleti egér magzati májsejtjeiből vett minta normális egerekbe történő befecskendezését követően, a beoltott egér is képes volt újranöveszteni szerveit, ráadásul fél évvel a beoltást követően is.

Heber-Katz akkor fedezte fel az egerek „testépítő” tulajdonságát, amikor megfigyelte, hogy a fülükön átlyukasztott élőlények (ezzel jelölik őket a laborban), a jelzők eltávolítását követően hegedés nélkül forradtak be.

A kutatónő szerint a meggyorsult sejtosztódással magyarázható a kísérletben részt vevő egerek testépítő képessége. Ezzel azonban gyorsabban élnek és pusztulnak el a sejtjeik, s ennek következményei hosszú távon ma még ismeretlenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemények

A sejtklónozás dicsérete

Új lehetőségek nyíltak az emberi betegségek megismerésében és gyógyításában, miután egy dél-koreai kutatócsoportnak nemrég sikerült klónozott humán embriókból őssejteket kinyerni. Mivel a későbbiekben e sejtekből fejlődik ki az összes emberi szövet, laboratóriumi körülmények között rajtuk lehetne tanulmányozni a normális emberi fejlődést, azonosítani az örökölt betegségekkel kapcsolatos abnormitásokat, s idővel talán még azokra a kórokra is gyógyírt találnánk, amelyekre most nincs hatékony kezelés.

BBC Tech

Sejt szinten működik a vonósugár

Tárgyak mozgatására alkalmas vonósugarat állítottak elő brit tudósok, mely előbb eléri, majd megfogja, s rendeltetési helyére helyezi a kiszemelt objektumot.