szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai fogyasztók kétszer fizetnek az internetről digitális formában letöltött zenei anyagok után, ami – egy most megjelent BSA-tanulmány megállapításai szerint – hamarosan a kettős adóztatás jelentős megnövekedéséhez vezethet.

A legtöbb európai országban különleges adókkal terhelik meg az elektronikus adatok tárolására alkalmas eszközök (CD-lemezek, DVD-lemezek, MP3-lejátszók, merevlemezes felvételre alkalmas készülékek és számítógépek értékesítését, hogy az így befolyt pénzből egyenlítsék ki a művészek szerzeményeinek engedély nélküli másolása miatti veszteségeit. A fogyasztók azonban egyre nagyobb számban fizetnek a zenék más digitális tartalmak internetes letöltéséért olyan e-boltokban, ahonnan az ár meghatározott százaléka közvetlenül a kiadókhoz és az előadókhoz kerül.

Mindez azt jelenti, hogy az európai fogyasztókat arra kényszerítik, hogy többször fizessenek ugyanazon zene szerzői jogaiért: egyszer a letöltéskor, valamint a berendezések árába épített adókon keresztül is – áll a Business Software Alliance (BSA) közleményében. A számítógépes szerzői jogok védelmét ellátó szervezet szerint már létezik olyan szoftver, a Digital Rights Management (DRM), ami megakadályozza a legálisan megvásárolt zenei anyagok másolását vagy továbbküldését. Ennek egyre növekvő szerepe feleslegessé teszi a kettős adóztatást – hangsúlyozta a BSA. Az adókat a megfoghatatlan magánmásolások ellensúlyozására vezették be, ám a DRM szoftver(ek) megjelenése után létük indokolatlanná válik.

A német Bitkom kereskedelmi szervezet adatai szerint a fogyasztók még akkor is legalább 150 eurót fizetnek ki otthoni személyi számítógépük, képolvasójuk, nyomtatójuk, CD- vagy DVD-írójuk adójaként, ha kizárólag másolásvédett digitális tartalmakat vásárolnak.

A BSA egy korábbi tanulmányából kiderült, hogy ezen adók 2002 és 2006 között Franciaországban, Spanyolországban, Németországban, Hollandiában és Olaszországban 500 százalékkal növekedtek, s összegük 2008-ra elérheti az 1,1 milliárd eurót. Hasonló adók a legtöbb európai országban léteznek, kivételt csak Nagy-Britannia, Írország és Luxemburg jelent. Az EU által elfogadott szerzői jogi törvény felszólítja a 25 tagállamot, hogy vizsgálják felül különleges adóikat, amennyiben az online zenék védelme jobbá válik, ám eddig alig történt valami ennek érdekében.

A BSA egy másik tanulmánya szerint a DRM-védett zenei piac nagysága az Egyesült Államokban és Európában 2008-ra elérheti az 1,86 milliárd eurót, azaz a 2004-es 235 millió euróhóz képest megnyolcszorozódik majd. Nyugat-Európában 500 százalékkal, 559,1 milliárd euróra nő ez a piac. Az online tartalmak kereskedelme immár nem csak zeneletöltéseket jelent, hanem egyre növekvő szerepet játszanak a képi anyagok, videók, filmek is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Több száz hazai kisvállalkozásnál vizitálna a BSA

A Business Software Alliance (Üzleti Szoftver Szövetség-BSA) szeptember végén indítja NagyvizIT elnevezésű programját a legális szoftverhasználat további népszerűsítésére, amelynek keretében 600 kis- és középvállalkozást keresnek fel személyesen - mondta Simonkovics Sándor, a BSA Magyarország elnöke.

MTI Tech

Újra akcióban a BSA

A Business Software Alliance Magyarország (BSA) új kampányba kezd annak érdekében, hogy a vállalatok minél nagyobb arányban használjanak jogtiszta szoftvereket - jelentette be Sebők Erzsébet, a szervezet szóvivője.

Tech

A világ legdrágább MP3-lejátszója

A brit Douglas J. elektronikai cég gyártja azt a Presidential (azaz elnöki) névre keresztelt MP3-lejátszót, amelyet már 44 ezer dollárért, mintegy 8,8 millió forintért már haza is lehet vinni.

hvg.hu Tech

Mp3-rádióadás az űrből

A Discovery legénységének egyik tagja digitális mérföldkövet helyezett el az elektronikus média történetében, amikor a podcast-technológia segítségével intézett üzenetet a Föld lakóihoz.