szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A nano-technológia még a korai felfedezések szakaszában jár, de egyes környezetvédők máris megkongatták a vészharangot, hátha visszafordíthatatlan károkat okoz. Egy amerikai tanulmány szerint azonban a biztosítási díjak kiszámításánál szokásos kockázatelemző módszerek alapján becsült környezeti kár a nano-technológia esetében nem lesz nagyobb a borászatnál megszokottnál.

Mark Wiesner, a houstoni Rice egyetem környezetvédelemmel foglalkozó professzora biztosítási szakemberekkel karöltve az amerikai környezetvédelmi minisztérium megrendelésére felmérte a még csak megszületendő új technológia lehetséges környezeti hatásait. A világhálón már hozzáférhető tanulmány nyomtatásban az Environmental Science and Technology – Környezettudomány és -technológia – című amerikai tudományos folyóirat nov. 15-i nyomtatott számában várható.

A kockázatokat egy svájci biztosítócég, az „XL Insurance" módszerével hasonlították össze három kategóriában: baleset, normál üzem (termelés közbeni károsanyag-kibocsátás) és hosszú távon megmaradó, látens szennyezés. Vizsgálták a mérgező hatást, a tűzveszélyességet és a lebomlási időt. Mivel nano-anyag gyártás még nem létezik, a felhasználandó nyersanyagok tulajdonságait vették figyelembe.

A tanulmányban öt új és hat hagyományos termék veszélyességével foglalkoztak. A kereskedelmi forgalomban leghamarább várható nano-anyagoknak a szimplafalú szén nanocsövet, a nanogömböcskét, a cink-szelenid kvantum-pontot, az alumoxán nanorészecskét és a titán-dioxid nanorészecskét tekintették. A kockázat-összehasonlítási alapul szolgáló hat hagyományos termék között a szilícium lemez, a bor, a műanyag, az ólomakkumulátor, a benzin és az aszpirin szerepelt.

A nano-anyag előállításánál használt legtöbb eljárás nem annyira balesetveszélyes, mint a hagyományos. A nano-gömb előállítása a leginkább balesetveszélyes, összemérhető a polietilén műanyagfólia gyártásával.

A tanulmány végkövetkeztetése: a nano-technológia valószínűleg nem lesz olyan környezetszennyező, mint az olajipar, inkább a borászathoz, vagy az aszpiringyártáshoz hasonlíthatók a kedvezőtlen környezeti hatásai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nanotechnológiai kutatóközpont létesül Miskolcon

Az orosz együttműködéssel épülő intézmény várhatóan még ebben az évben elkészül. A négy-ötmillió dolláros kezdeti beruházással gazdálkodó központ a későbbiekben nanotechnikai gyártási eszközök fejlesztésével is foglalkozik majd.

ATV Tech

A lyukkártyától a nanotechnológiáig

A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó részlegek minden cég legféltettebb titkait, a legelőremutatóbb technológiai csodákat rejtik. A nagy kék óriásvállalat kutatási ágazata idén ünnepli hatvanadik születésnapját. Nézzük milyen út vezetett a lyukkártyás számológéptől a bolygó legmodernebb és legnagyobb kutatási infrastruktúrájának létrejöttéig.

MTI Tech

Mengindulhat a nanocsövek sorozatgyártása

Az eddigi növesztéses technológia helyett amerikai pennsylvaniai egyetem fizikusai kész nanocsöveket tudnak szilícium áramköri morzsákra ragasztani megadott minta szerint.

Panoráma Tech

Ezüst nanorészecskékkel a kórházi fertőzések ellen

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.

Panoráma Tech

Nanotechnológiával a tartós sörhabért

A frissen csapolt sör elengedhetetlen tartozéka a dús hab, ami azonban túl gyorsan összeesik. Ezen segíthet brit vegyészek új eljárása, amelyet kifejezetten a hab tartósítására fejlesztettek ki.

hvg.hu Tech

Nanotechnológiával készülnek a jövő ruhái

Egy tajvani nanotechnológiai vállalat termékei segítségével megelőzhető az izzadás, a viszketés, sőt, még a kellemetlen szagoknak is búcsút mondhat az, aki – egyelőre meglehetősen sok – pénzt áldoz a nano-ruhákra.