szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

November 9-én indítják a Venus Express európai űrszondát, amelynek felbocsátása műszaki okok miatt hiúsult meg az utóbbi napokban - jelentette be hétfőn a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatal.

A hivatal szerint az orosz űrkutatás vezetőiből álló állami bizottság úgy döntött, hogy a szondát közép-európai idő szerint november 9-én hajnali 4 óra 33 perckor indítják a kazahsztáni Bajkonurban lévő orosz űrrepülőtérről.

Az űrszondát eredetileg október 26-án kellett volna felbocsátani, de 21-én bejelentették, hogy ezt bizonytalan időre elhalasztják. Az Európai Űrügynökség (ESA) akkor a halasztást azzal indokolta, hogy az űreszközt a világűrbe emelő, majd a Vénusz felé indító Szojuz-Fregat típusú orosz hordozórakéta belső burkán szennyeződésre bukkantak, és ennek a rendellenességnek az elhárítása
néhány napot igénybe vesz.

A szonda áprilisban éri el úti célját, majd a Földhöz legközelebbi bolygó, a Vénusz körüli igen megnyúlt, majdnem poláris pályára állva kezdi meg tudományos feladatainak elvégzését, főleg a Vénusz légkörének vizsgálatát. Tekintve, hogy a bolygón rendkívül forró a felszíni hőmérséklet (mintegy 460 Celsius-fok), és légköri nyomása majd százszorosa a földiének, a tudósok reményei szerint az emberiség ismeretei jelentősen bővülnek a fokozott üvegházhatás fizikai jellemzőiről, és így a szonda hazaküldött adatainak elemzése hozzájárul majd eme természeti jelenség Földre gyakorolt hatásának az eddiginél jobb megértéséhez.

Az űrszonda egy földi nap alatt kerüli meg majd a Vénuszt, és tudományos tevékenységét 500 napra tervezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

A NASA szerdán újabb űrszondát indít a Marshoz

Újabb Mars-kutató szondát indít útjára szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű űreszköz a jövő márciusban érkezik meg a vörös bolygóhoz, amely körül pályára állva csatlakozik a már ott keringő Mars Global Surveyor és Mars Odyssey amerikai, valamint a Mars Express európai kutatószondákhoz.

MTI Tech

Üstökösbe csapódott a Deep Impact űrszonda

A terveknek megfelelően, hétfő reggel közép-európai idő szerint néhány perccel nyolc óra előtt, becsapódott a Temple-1 üstökös magjába a Deep Impact amerikai űrszonda - jelentette be Kaliforniában lévő pasadenai repülésirányító központ.

MTI Tech

A cél előtt az öngyilkos űrszonda

Hétfőn érkezik meg úti céljához, a jelenleg a Földtől 132 millió kilométerre lévő Tempel 1 üstököshöz a Deep Impact (Mély Becsapódás) nevű amerikai űrszonda, hogy a tudomány oltárán feláldozva magát behatoljon a kométa magjába, és hatalmas krátert vájjon a felszínbe.

MTI/hvg.hu Tech

Leszállt a Huygens európai űrszonda a Titánra

A Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán fagyos légkörén keresztülhatolva leszállt a felszínre a Huyghens európai űrszonda, – közölte péntek délután a Darmstadtban lévő irányítóközpontban a vállalkozás igazgatója, a francia Jean-Pierre Lebreton. Sőt megjöttek az első képek is.