szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Észak-európai tűlevelű erdők talajában élő tömlős gombából dán és amerikai tudósok olyan fehérjét izoláltak, amely a penicillinéhez hasonló hatást mutatott állatkísérletekben.

Talán ezekben a tinóru gombákban van
a gyógyszer ezernyi bajunkra? Ellenállók
A plectasinnak elnevezett molekula a defenzinek csoportjába tartozik; ezek olyan természetes védőanyagok, amelyek minden szervezetben megtalálhatók, s feladatuk ezek megvédése a behatoló baktériumokkal, gombákkal, vírusokkal szemben.

Az ember szervezetében – többek között – a fehér vérsejtek képezik a defenzineket, amelyeknek az immunrendszer részeiként a testbe behatoló mikrobiológiai ellenségeket kell megsemmisíteniük.

A plectasinnak a kísérletek tanúsága szerint igen erős baktériumölő hatása van – írja Hans-Henrik Kristensen a Nature brit tudományos folyóiratban. Erre engednek következtetni egereken végzett laborkísérletek.

A rágcsálók testébe akkora adag Staphylococcus pneumonia baktériumot fecskendeztek, amely tulajdonképpen halálos volt. (Ez a baktérium okoz emberi szervezetbe jutva agyhártya-gyulladást, tüdőgyulladások bizonyos típusait, életveszélyes szepszist és középfülgyulladást.)

Plectasinnal történt kezelés után az egerek testében rövid időn belül jelentősen csökkent a káros baktériumok mennyisége, és az állatkák túlélték a fertőzést. Kémcsőben végzett kísérletek során kiderült, hogy a gombából izolált fehérje csíraölő hatása számos olyan baktériumtörzs ellen hatásos, amelyek már rezisztensek a forgalomban lévő antibiotikumokkal szemben. A tudósok bíznak benne, hogy más gombafajokban is találnak majd olyan anyagokat, amelyek képesek antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok megsemmisítésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Gyógyszer lehet a rákölő csodagombák hatóanyagából

A Szingapúri Egyetem biológusai megoldották két legendás távol-keleti gombafaj hatóanyagának kivonását, és ezzel jelentősen közelebb hozták a nyugati orvosláshoz a helyben dívó gyógyászati alkalmazásukat.

hvg.hu Itthon

Mégsem gyógyítja a náthát a C-vitamin?

Új kutatások cáfolják azt az általános vélekedést, miszerint nagy dózisban szedett C-vitaminnal megelőzhető, illetve gyógyítható a nátha. Kivétel az, ha valaki nagy hidegben erős fizikai munkát végez, azaz legyengül a szervezete.

MTI Világ

Afgán ópiumból készítenének gyógyszert

A legutóbbi évek legsikertelenebb próbálkozásai közé tartozik az afganisztáni Papaver Somniferum termelésének felszámolása. Az ENSZ 1998-ban kezdett ennek érdekében kampányt és az Egyesült Államok 2002-től tovább vitte a kezdeményezést. Ennek ellenére 2004-ben 131 ezer hektáron termelték ezt a mákfajtát, az előző éve 80 ezerrel szemben. Az afgán lakossága 10 százaléka ebből él.

MTI Tech

Máj gyógyítás saját őssejtekkel

Brit sebészeknek súlyos májbetegségeket sikerült meggyógyítaniuk úgy, hogy a beteg vérében jelenlévő őssejteket sikeresen koncentrálták a májba. Az a kezelés újdonsága, hogy nem embrionális, hanem csontvelőből származó őssejteket alkalmaztak, és azokat a véráramból gyűjtötték, nem pedig a csontvelőből.

MTI Tech

Új hatásos gyógyszerek a pikkelysömör ellen

Biológiai úton előállított, méretre szabott molekulákkal veszik fel kutatók újabban a küzdelmet egy évezredek óta ismert és elterjedt bőrbetegség, a pikkelysömör ellen. A terápia roppant hatásos és tartós, ám egyelőre meglehetősen drága mulatság.

MTI Tech

Nagy lépés az Alzheimer-kór gyógyszere felé?

Ausztráliai tudósok bejelentették: felfedeztek egy olyan mérgező vegyületet, amelynek kulcsszerepe van az Alzheimer-kór előrehaladásában. Így ha megtalálják a toxin elleni gyógyszert, lassítani lehet a betegség haladását.

MTI Tech

Ecstasy-val gyógyított Parkinson-kóros egerek

Amerikában dolgozó orosz biológusoknak sikerült meggyógyítani dopaminhiányos kísérleti egereket az ecstasy néven elhíresült amfetamin-származékkal, s ennek nyomán áttörés várható a Parkinson-kóros emberek gyógyításában is, ha nem is a kábítószerként elterjedt ecstasy, hanem hasonló vegyületek révén.