Iszapbirkózás lett Trump vámháborújából
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az IBM 2005-ös biztonsági jelentése (2005 Global Business Security Index Report) szerint gyökeres változás, illetve ugrásszerű növekedés várható a kiberbűnözés területén. A világ legnagyobb informatikai vállalata szerint a globális attakok helyett a konkrét szervezetek elleni támadások, haszonszerzési szándékkal végrehajtott, kisebb és rejtettebb akciók válnak jellemzővé.
© HVG Könyvek |
Célzott e-mail támadások. Tavaly 2-3 célzott e-mail támadást hárítottak el hetente. Egy évvel korábban még egészen elhanyagolható volt ez a szám, ami változást jelez a támadások jellegében és céljában. A gyakran pénzügyi, versenypiaci, politikai vagy társadalmi motivációjú támadások többnyire kormányhivatalok, katonai vagy más nagyobb szervezetek ellen irányultak, elsősorban a repüléstechnika, az olajipar és az emberi jogok területén. Több ügy is nagy port vert fel a médiában, de általános vélemény, hogy a vállalatoknál nagyon sok ilyen jellegű támadás zajlik le észrevétlenül.
Spear Phishing . Az elmúlt évben mind népszerűbb koncentrált támadások egyike a célzott adathalászat, angol nevén „spear fishing” volt. A bűnöző ilyenkor pontosan célzott levélszeméttel bombázza a vállalatot, amelyről a címzettek jóhiszeműen úgy vélik, hogy a szervezeten belülről (jellemzően az IT vagy HR részlegtől) ered. Az elkövető gyakran apró jutalmat ajánl fel bizonyos információkért cserébe, és az e-mailt eredetinek vélő felhasználók teljesítik kérését. Az így kiadott információk segítségével a támadó hozzá tud férni a céges hálózat védett részeihez, ahonnan szellemi tulajdont és más kényes vállalati adatokat szerezhet meg. A célzott adathalászatot a „social engineering” egyik módszereként arra is felhasználják, hogy a gyanútlan felhasználókat kártékony programok megnyitására vegyék rá.
Vírusok. Az e-mailben terjedő vírusok száma visszaesett 2005-ben. Minden 36,15 e-mailre jutott egy vírussal vagy trójai programmal fertőzött levél, azaz a levelezési forgalom 2,8 százaléka volt fertőzött. Ez jelentős csökkenés 2004-hez képest, amikor 6,1 százalék (16,39 e-mailből egy) volt ez az arány.
Adathalászat. Az adathalászat (phishing) 2005-ben is fontos fenyegetést jelentett. Minden 304 e-mailre jutott egy adathalászati kísérlet, míg 2004-ben átlagosan minden 943. levél érkezett ilyen szándékkal. Szakértői vélemények szerint az adathalászati aktivitás növekedése mögött a botnetek terjedése áll. A botnetek óriási mennyiségben ontják magukból a csaló szándékú e-maileket, mivel a kiberbűnözők agresszívabb fellépéssel próbálnak nagyobb profitra szert tenni.
A kártékony programok fejlődése. A 2005-ben megjelent vegyes és összetett fenyegetéseknél bot-képességeket integráltak a meglévő kártékony programokba. Ilyen volt például a Mydoom féregre épülő Mytob, amelyet új fejlesztései jóval kártékonyabbá tettek elődjénél. Rövid időn belül többféle változat is terjedt a Mytobból a világhálón.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.