szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új technológia hatékonyabb energiafelhasználást és nagyobb teljesítményt nyújt az Intel platformoknak. Az első 45 nanométeres csíkszélességgel gyártott chip egy úgynevezett statikus RAM.

Moore-törvénye
Az Electronics című műszaki folyóiratban 1965. áprilisában tette közzé Gordon E. Moore, az Intel későbbi társalapítója elhíresült írását, amelyben kifejtette, hogy évente körülbelül megduplázható az egy szilíciumlapkára gazdaságosan integrálható alkatrészek száma, s ezzel arányosan növekszik a számítási teljesítmény, illetve csökken az egy integrált áramkörre eső gyártási költség.
Az Intel saját értékelése szerint a legjobb úton halad, hogy 2007-ben ezzel a technológiával és 300 milliméteres szilícium ostyákat felhasználva gyártson lapkákat, illetve hogy kétévente új gyártási technológiák bevezetésével továbbra is érvényben tartsa a chiptechnológia fejlődését előrejelző Moore-törvényt.

Jelenleg az Intel az iparágban első a félvezetők 65 nanométeres tömeggyártásában. Arizonai és oregoni gyártó egysége készít 65 nanométeres technológiával chipeket, ám hamarosan egy írországi és egy újabb oregoni fab is munkába áll.

„Az Intel mindig is arra törekedett, hogy a technológiai ugrásokat („leaps”) az emberek által is nagyra értékelt, kézzelfogható újítások formájában valósítsa meg. A 45 nanométeres technológia megteremti majd a lehetőséget , hogy még nagyobb teljesítményű személyi számítógépek kerüljenek a piacra” – mondta Bill Holt, az Intel technológia és gyártás csoportjának alelnök-vezérigazgatója.

Így néz ki egy 300 milliméteres
szilícium-ostya. Az Intel
keskenycsíkon gyorsít
© Intel
Az Intel 45 nanométeres gyártástechnológiájú lapkáinál az új eljárásnak köszönhetően kevesebb mint ötödére csökken a szivárgási áram. Ez hosszabb akkumulátoridőt ad a mobil eszközök számára, valamint méretben kisebb, mégis nagyobb teljesítményű platformok építését teszi lehetővé.

A 45 nanométeres SRAM lapkák több mint egymilliárd tranzisztort tartalmaznak. Noha nem kereskedelmi termék, az SRAM segítségével még a 45 nanométeres processzorok és más logikai chipek gyártásának felfuttatása előtt demonstrálható a technológia színvonala, a kihozatal és a chipek megbízhatósága. Ez a világ legkomplexebb eszközeinek tömeggyártása felé tett első, és az Intel szerint kulcsfontosságú lépés.

A 45 nanométeres fejlesztések az Intel oregoni D1D gyártó üzemében jelenleg is folynak, és emellett a társaság két új fab építéséről is beszámolt. Az arizonai Fab 32, és a Fab 28 Izraelben szintén 45 nanométeres csíkszélességű gyártástechnológiát alkalmaz majd a lapkák tömeges előállítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Intel chippel szerelt Mac és iPod-farmer a MacWorld-ön

Steve Jobs bemutatta az első Intel-processzorral szerelt iMac-et. A tervezettnél hat hónappal korábban bemutatott, egyetlen sík képernyőből álló gép mellett az Apple új hordozható számítógépével, a MacBookkal is megismerkedhetett a közönség.

hvg.hu Tech

Az Intel forradalmi chipgyártási technológiát mutatott be

Az Intel új ultra gyors és mégis alacsony energiafogyasztású tranzisztor fejlesztéséről számolt be. A szerkezet egy olyan új alapanyagból épül fel, amely a cég mikroprocesszorainak és más logikai egységeinek az alapjául szolgálhat a következő évtized második felétől.

MTI Világ

A foci VB-n nem lesz chipes labda

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) hétfőn Lipcsében úgy döntött, hogy a 2006-os németországi világbajnokságon nem fogják használni a chipes labdát, de a vasárnap Japánban kezdődő klub vb-n sem tesztelik.

hvg.hu Tech

5-8 chip képességeit tömöríti egybe az új videochip

A mobiltelefonokhoz gyártott áramkörök piacvezetőjévé vált Texas Instruments most a grafikus chipek piacát próbálja megreformálni új DaVinci névre keresztelt termékével, amely forradalmat indíthat el a videovezérlők piacán.