szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az áramkör kevesebb mint ötöd olyan vastag, mint egy emberi hajszál, s csupán elektronmikroszkóp segítségével látható.

Egy emberi hajszál és a nanochip
© BBC
Egy floridai, egy New York-i egyetem, valamint az IBM kutatói a Science magazinnak adott interjúban elmondták, az új chipek felgyorsíthatják a számítógépek működését – olvasható a BBC weboldalán.

A szerkezetben összesen 12, palládiumból és alumíniumból készült tranzisztor helyezkedik el egyetlen szénatomokból álló nanocső külső felületén. A gyűrűs oszcillátornak is nevezett cső tulajdonképpen egy szénatomokból álló lemez, összecsavarva egy üreges hengerré. A tranzisztor egy egyszerű elektronikus kapcsoló, amelyből minél több van egy chipben, annál több számítást tud az áramkör elvégezni.

A kész chip mindössze 18 mikrométer nagyságú, gyakorlati felhasználásra egyelőre nem alkalmas. A kutatók csupán működőképességének bizonyítására, s sebességének tesztelésére készítettek el.

„A gyűrűs oszcillátor igen hasznos eszköz” – nyilatkozta a BBC-nek Joerg Appenzeller, az IBM egyik kutató professzora. „Használatával úgy állíthatjuk be a tranzisztorok tulajdonságait, mintha csak egy autó sebességét mérnénk egy sebességmérővel.”

A fent leírt szerkezet segítségével a kutatók 50 MHz-es sebességet értek el, amely több százszor lassabb ugyan, mint a mai számítógépekben található processzorok, a tudósok szerint azonban több mint százezerszer gyorsabb bármely korábban elkészített nanocsöves megoldásnál. A szakértők azt remélik, hogy a technika fejlődésével tovább emelhetik majd ezt a sebességet.  Első megoldásként egy szilíciummal kombinált megoldást vizionálnak a kutatók, amelyek már a számítógépekben is működhetnek majd.

„Az elmúlt negyven évben rengeteg tapasztalatra tettünk szert a szilíciummal kapcsolatban, s sokat fejlődött az áramkörök tervezése is” – magyarázta Appenzeller professzor. „Fokozatosan kell haladnunk a fejlődés útján, s most érkezett el az ideje az új anyagok bevezetésének. „
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ATV Tech

A lyukkártyától a nanotechnológiáig

A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó részlegek minden cég legféltettebb titkait, a legelőremutatóbb technológiai csodákat rejtik. A nagy kék óriásvállalat kutatási ágazata idén ünnepli hatvanadik születésnapját. Nézzük milyen út vezetett a lyukkártyás számológéptől a bolygó legmodernebb és legnagyobb kutatási infrastruktúrájának létrejöttéig.

Panoráma Tech

Ezüst nanorészecskékkel a kórházi fertőzések ellen

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.

Panoráma Tech

A nano-technológia csak annyira lesz szennyező, mint a borászat

A nano-technológia még a korai felfedezések szakaszában jár, de egyes környezetvédők máris megkongatták a vészharangot, hátha visszafordíthatatlan károkat okoz. Egy amerikai tanulmány szerint azonban a biztosítási díjak kiszámításánál szokásos kockázatelemző módszerek alapján becsült környezeti kár a nano-technológia esetében nem lesz nagyobb a borászatnál megszokottnál.

Panoráma Tech

Nanotechnológiával a tartós sörhabért

A frissen csapolt sör elengedhetetlen tartozéka a dús hab, ami azonban túl gyorsan összeesik. Ezen segíthet brit vegyészek új eljárása, amelyet kifejezetten a hab tartósítására fejlesztettek ki.

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.

MTI Tech

Mengindulhat a nanocsövek sorozatgyártása

Az eddigi növesztéses technológia helyett amerikai pennsylvaniai egyetem fizikusai kész nanocsöveket tudnak szilícium áramköri morzsákra ragasztani megadott minta szerint.

hvg.hu Doku export

Nanodrótokkal huzaloznák az embereket

A nanoméretű vezetékekkel a legkisebb hajszálerekbe is be tudnának hatolni, ezzel pedig akár a legeldugottabb agyi területet is stimulálhatnák. Egy amerikai tudományos blogger beszámolójából az is kiderül, hogyan lehet megtudni, hogy mit látnak a macskák.