szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pénteken állítja pályára a NASA a Calipso és a CloudSat nevű műholdakat, amelyek a légköri folyamatokat vizsgálják majd.

A forradalmian új műszerekkel felszerelt szondák háromdimenziós képeket közvetítenek majd a felhőképződésről, a CloudSat radarja ezerszer érzékenyebb az eddigi meteorológiai műholdakon használtaknál, így a NASA szakemberei választ kaphatnak többek közt az eső és a hó keletkezése kapcsán felmerült kérdésekre.

A globális felmelegedés szempontjából elengedhetetlen a felhők vizsgálata, hiszen ezek a légköri képződmények tükrözik vissza a napenergia nagy részét a Földre. Az A-train francia és amerikai együttműködés keretében megépített műholdjait április 21-én délelőtt tíz óra két perckor lövik fel az űrbe, hogy aztán a már fent tevékenykedő három másik űrszondával együtt hajtsák végre három éves küldetésüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az ENSZ műholdfelvételekkel segíti a katasztrófaelhárítást

Idén október 12-ét (hagyományosan október második szerdáját) jelölte ki az ENSZ a természeti katasztrófák csökkentése nemzetközi napjának. A világszervezet az idén a műholdas technika mentéséi célú felhasználását állította az emléknap középpontjába.

MTI Tech

Felbocsátották a Galileo első kísérleti műholdját

Felbocsátották az európai Galileo navigációs irányítási rendszer első kísérleti műholdját a kazahsztáni Bajkonurból. A Giove-A elnevezésű műholdat Szojuz hordozórakétával állították pályára 23200 kilométeres magasságban.