szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gibbonok a főemlősök között egyetlenként nélkülözik az elhízásért felelős gént. Így aztán ehetnek rogyásig, ha van mit.

A felfedezés a Tokiói Egyetem kutatóinak érdeme, akik az összes emberszabású majomfajtánál és az embernél vizsgálták a zsír felszívódásáért felelős gének jelenlétét – olvasható a Beseder című orosz nyelvű hírportálon.

Mint kiderült, a gén az ember mellett minden főemlősnél is megtalálható. Egyetlen kivétel létezik – a gibbon, minden emberszabású majom között a legsoványabbik: a 60-70 centiméter magas állatok mindössze 10 kilót nyomnak.

A kutatók szerint a gibbonok az evolúció során szabadultak meg a hízásra való hajlamtól. A túlsúly ugyanis összeegyeztethetetlen életmódjukkal, hiszen a gibbonok a vadállatok elől menekülve fáról fára ugrálnak, sokszor 15 méteres távolságot téve meg a levegőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Emberi jogok emberszabásúaknak?

Biztosítsanak-e az emberszabású majmoknak valami olyasmit, mint az emberi jogok – erről folyik heves vita Spanyolországban, amióta a kormányon lévő szocialisták javasolták, hogy csimpánzok, gorillák, orangutánok és törpecsimpánzok bizonyos alapvető jogokat kapjanak tekintettel az emberrel való rokonságukra.

MTI Tech

Új majomfajtára leltek Indiában

Az Arunácsal (Macaca munzala) több mint száz éve az első újonnan leírt makákófajta, és "óriási jelentősége van a főemlősök e csoportjának alapos megismerése szempontjából" - mondta az indiai természetvédelmi alap (NCF) munkatársa, M. D. Madhuszudan, aki tagja volt az új majomfajtát felfedező csoportnak.

MTI Plázs

A génekből megállapítható a testtömegindex

Amerikai tudósok a gének vizsgálatával meg tudják határozni egy ember testtömeg-indexét, és az elhízás mértékét, mégpedig mindezt anélkül, hogy ismernék, vagy egyáltalán látnák az illetőt.

MTI Tech

Új majomfajtát fedeztek fel Afrikában

Egy új majomfaj leírása igazi zoológiai szenzációt jelent. A tudományos bravúrt két kutatócsoport vitte véghez, egymástól függetlenül és két különböző helyszínen.