szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hasfelmetsző Jack (Jack the Ripper) nő volt - állítja egy ausztrál tudós, aki egy újfajta DNS-vizsgálat alapján jutott erre a váratlan következtetésre.

Hasfelmetsző Jack 1888-ban lépett "színre" Londonban, ahol prostituáltakat gyilkolt és csonkított meg. Számláján legkevesebb öt gyilkosság van, ám személyét mind a mai napig homály övezi - olvasható a Lenta című orosz hírportálon.

Ian Findlay, a molekuláris biológia professzora egy olyan új DNS-vizsgálati módszert dolgozott ki, amely alkalmas nagyon régi anyagok elemzésére is, s ráadásul a hagyományos módszerhez képest az eljáráshoz lényegesen csekélyebb mennyiségű szövet is elegendő.  

A tudós Brisbane-ből Londonba utazott, hogy megvizsgálja Hasfelmetsző Jack leveleit, amelyet a gyilkos egykoron a Scotland Yardnak küldött. Az irományokat 1961-ig a Scotland Yard őrizgette, majd a Nemzeti Levéltárba kerültek át.

Ian Findlay a bélyegeken, valamint a boríték ragasztórétegen genetikai anyagot fedezett fel, s az újfajta elemzéssel arra a feltevésre jutott, hogy Hasfelmetsző Jack nő lehetett.

Érdekesség, hogy a gyanúsítottak között akadt egy nő is - bizonyos Mary Pearcey, akit 1890-ben akasztottak fel szeretője felesége - Phoebe Hogg meggyilkolásáért, akit ugyanazzal a módszerrel tett el láb alól, mint Hasfelmetsző Jack az örömlányokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Előrelépés Hasfelmetsző Jack azonosításában?

Egy ausztrál kutató azt állítja: meg tudja állapítani Hasfelmetsző Jack azonosságát egy általa feltalált módszerrel, nevezetesen ki tudja vonni a gyilkos DNS-ét azokból a levelekből, amelyeket neki tulajdonítanak.

Monitor

Hasfelmetszők

Húsz év óta először tavaly nem nőtt Angliában a császármetszések száma. Az állami egészségügy ugyanis megpróbált gátat szabni az orvosi indok nélkül, csupán a kényelem kedvéért választott műtéti beavatkozás terjedésének.

Világ

Ki volt Hasfelmetsző Jack?

Patricia Cornwell amerikai bestseller-író költséges hirdetési kampányban kelt saját elmélete védelmére, amely szerint a Nagy-Britanniát a 19. század végén rettegésben tartó, Hasfelmetsző Jack néven ismert sorozatgyilkos nem más volt, mint Walter Sickert impresszionista festő.