Az egyes kulcsfontosságú tudományokban tapasztalható kutatóhiány komoly kihívást jelent az EU innovációs erejére. Annak érdekében, hogy a kutatói pályát vonzóbbá tegyék, 2005. március 11-én ajánlást fogadtak el az Európai Kutatói Kartáról és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexéről - olvasható az NKTH közleményében.
Az ajánlás olyan célok megvalósításához kíván hozzájárulni, mint a kutatók karrierkilátásainak javítása, folyamatos szakmai fejlődésük biztosítása, a nemzetközi és szektorok közötti mobilitás ösztönzése és elismerése, valamint nyitott, átlátható, nemzetközileg is összehasonlítható felvételi eljárás bevezetése.
Egy évvel az ajánlás elfogadása után az Európai Bizottság felmérte, hogy az egyes országokban hány intézmény kötelezte el magát a karta és a kódex ajánlásai mellett. Németországban, Ausztriában, Svájcban, Olaszországban, Franciaországban és Szlovákiában a rektori konferencia már aláírt olyan nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy megvalósítják az ajánlásban foglalt célokat.
„A magyar intézmények érdektelensége az ajánlás iránt azt a látszatott kelti az európai kutatókban, kutatóintézetekben valamint a Bizottságban, hogy nem értenek egyet az ajánlásban foglalt elveknek” – áll az NKTH közleményében. A hivatal felhívja a figyelmet, hogy honlapján megtalálható a nyilatkozat, aminek aláírásával az eddigi négy magyar intézmény mellett mások is csatlakozni tudnak azokhoz, akik nem akarják az érdektelenség látszatát fenntartani.
Európai Kutatói Karta és Kódex: csak négy magyar intézet írta alá
Magyarországon eddig csupán négy intézmény – a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Budapesti Kommunikációs Főiskola és a Közlekedéstudományi Intézet – írta alá azt a nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy az Európai Kutatói Karta és Kódex elveit megvalósítják intézményükben. Az akadémiai kutatóintézetek közül pedig még egyetlen egy sem vállalta fel ezen elveket – közölte a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH).

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.