szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A génmódosított (gm) növények termesztésbe vonása a klímaváltozás kihívásai és az Európai Unió ezzel összefüggő törekvései miatt is fontos lenne Magyarország számára - mondta Dudits Dénes, a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) elnöke, egyben az MTA Szegedi Biológiai Központ igazgatója a témáról kedden szervezett szakmai fórumon Budapesten.

Az akadémikus elmondta, hogy a globális felmelegedés hatására az Alföldön félsivatagi körülmények alakulnak ki. Az új helyzethez alkalmazkodni kell, amelyre a génmódosítással szárazságtűrővé tett növények jó lehetőséget kínálnak - hangoztatta Dudits Dénes.
 
Megjegyezte, hogy az üvegházhatást okozó gázok csökkentése is hatékonyabb, amennyiben a zöldenergiát nem hagyományosan termesztett, hanem nagyobb terméshozamot eredményező gm-növényekből állítják elő.
 
Dudits Dénes szerint az EU-ban körvonalazódó célok is a gm-növények jelenlegi tilalmának feloldását indokolják. Utalt arra, hogy az EU energiabiztonsági és fenntarthatósági megfontolásokból egyre nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a szántóföldi növények energia célú felhasználására.
 
Az igazgató szerint Magyarországon a bioüzemanyag, illetve az ahhoz szükséges alapanyag előállítása a jelenlegi növénytermesztési technológiával nem lehet igazán gazdaságos, így a gm-növényeket engedélyező, környező országok versenyében Magyarország lemarad.
 
Szerinte az épülő bioetanol-üzemek a kukoricatermesztés agrotechnológiai fejlesztése nélkül legfeljebb 20 százalékkal nagyobb energiatartalmú üzemanyagot tudnak csak előállítani, mint amennyit a termesztési-feldolgozási folyamat igényel. A professzor példaként említette a génmódosított szójából előállított biodízelt, amely adatai szerint 73 százalékos energiatöbbletet biztosítanak a "befektetett" energiához képest.
 
Magyarország érdeke, hogy az EU-ban körvonalazódó "biogazdaság" részese legyen - emelte ki Dudits Dénes hozzátéve, hogy ennek a csúcstechnológiának a visszautasításával az ország kiszolgáltatottá válik a régió országainak alapanyag-termelési szempontból.
 
Az elnök felhívta a figyelmet arra az ellentmondásosságra, ami szerinte a magyarországi bioüzemanyag-előállítási terveket jellemzi. Amíg alapanyag oldaláról az ország elutasítja a gm-növényeket, addig a feldolgozás során nem - mutatott rá. Jelezte, hogy a bioetanol-előállítás technológiai folyamatában a kukorica fermentációját genetikailag módosított baktériumok, illetve élesztőgombák végzik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Drágák lesznek a génmódosított rizs ellenőrző vizsgálatai

Sokba fognak kerülni azok az ellenőrző vizsgálatok, amelyek fényt derítenek rá, hogy került-e Magyarországra abból a genetikailag módosított (GMO), az USA-ból származó rizsből, amelynek forgalomba hozatalát sem az Amerikai Egyesült Államokban, sem az Európai Unóban nem engedélyezték – mondta Süth Miklós országos főállatorvos.

MTI Itthon

Greenpeace-demonstráció: nemet a génmódosításra!

Közel hatvan Greenpeace aktivista demonstrált a génmódosítás- mentes Magyarország fenntartásáért ma délelőtt a Hősök terén. A piros és fehér egyenruhát viselő aktivisták fekve alkottak élőképet egy biokukoricából kirakott óriási Magyarország térkép közepén. A magyar közvélemény és az Európai Unió döntéshozóinak közvetítendő üzenet, amelyet az emberi testek formáltak felirattá a következő: „NO GMO!” avagy „Nemet a génmódosításra!”

Panoráma Tech

Génmódosított rizs a vakság ellen

Brit tudósok géntechnikai eljárással olyan rizsfajt alakítottak ki, amely csökkentheti a gyermekek A-vitaminhiányát és így elősegítheti a vakság elleni küzdelmet a harmadik világban - jelentette a BBC brit közszolgálati rádió.

Panoráma Tech

Génmódosított szupergyom fenyegeti a világot

Nagy-Britanniában már megjelent a génmódosított gyom. Pedig csak egy éve folynak kísérletek olyan génmódosított növényekkel, amelyek kereszteződhetnek a gymokkal. Utóbbiak fürgébbek voltak új képességek megszerzésében, mint a kutatók a védekezésben.