szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Leesett a lóról, valószínűleg emiatt halt meg Tutanhamon egyiptomi fáraó - erre a következtetésre jutott egy nemzetközi kutató csoport, amelynek jelentését a The Guardian című brit lap közölte, miután a tanulmányt ismertették egy radiológus-társaság chicagói kongresszusán.

CT-ben a fáraó
© AP
A több mint háromezer éves rejtélyt megoldani vélő csapat úgy jutott erre a következtetésre, hogy csaknem kétezer háromdimenziós komputertomográf-felvételt készített a múmiáról, és kiderítette, hogy az uralkodó bal combcsontja törött volt, amit az okozhatott, hogy az ifjú fáraó leesett a lováról, az így keletkezett nyílt törés miatt vérmérgezést kapott, és ebbe halt bele.

Tutanhamon korai halálának oka csaknem egy évszázada foglalkoztatja a kutatókat. Az ugyanis ismert volt, hogy i. e. 1319-től 1309-ig uralkodott, halálakor mindössze 19 éves volt, tehát nem lehetett kizárni, hogy gyilkosság áldozata lett.

Sírját 1922-ben fedezte fel az egyiptomi Királyok völgyében végzett ásatások során a brit Howard Carter, de a halál valószínű okára csak most jött rá Asraf Szelim egyiptomi radiológus. Ehhez az kellett, hogy a tudósok komputer-tomográf segítségével 1900 rétegfelvételt készítsenek az 1,8 méter magas férfi holttestéről. A felvételek révén derült ki, hogy az uralkodó - verseny vagy vadászat közben - valószínűleg leesett a lováról, és többszörös combcsonttörést szenvedett.

"Véleményem szerint halálos törés volt" - mondta Frank Rühli, a Zürichi Egyetem anatómiai intézetének munkatársa, aki részt vett a kutatócsoport munkájában. "A törés miatt elszakadt egy fontos ér, és nyílt seb keletkezett. Lovasoknál gyakoriak az ilyen balesetek. Antibiotikumok és műtét hiányában néhány nap alatt érmérgezés, majd halál következhet be."

Az Egyiptomi Régészeti Hatóság egyik munkatársa, aki szintén részt vett a vizsgálatokban, csupán annyit mondott: Tutanhamon fáraó halálának oka továbbra sem állapítható meg teljes biztonsággal, de meglehetősen kézenfekvő lovas balesetre gyanakodni, ha térd- vagy medencecsonttöréseket találnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elkészült Tutanhamon portréja

Tutanhamon telt ajkú, kissé elálló fülű ifjonc volt - ezt mutatja róla az a kép, amelyen komputeres tomográfia segítségével rekonstruálták arcát koponyája alapján francia, amerikai és egyiptomi kutatók.

hvg.hu Tech

A civilizációnál régebbi üvegdarab Tutankhamon ékszerében

Tíz évvel ezelőtt Vincenzo De Michele olasz ásványkutató egy különös, sárgászöld ékkövet fedezett fel Tutankhamon fáraó egyik nyakékében. A különös darabot megvizsgálták, s úgy találták, hogy üvegből készült, azonban idősebb, mint a legkorábbi egyiptomi civilizáció. A legújabb kutatások egy meteorral hozták összefüggésbe a titokzatos üvegdarabot.

MTI Kult

Tutanhamon fáraót mégsem ütötték agyon

Tutanhamon fáraót nem ütötték agyon, viszont még mindig nem tudni, miben is halt meg - állapította meg az a tudóscsapat, amely háromdimenziós röntgenvizsgálatokat végezhetett el a fiatalon elhunyt fáraó múmiáján.

Kult

Tutanhamon-kiállítás Budapesten?

A kairói Kopt Múzeum és az alexandriai Görög-Római Múzeum kincseiből - magyar állami garanciavállalással - megvalósuló bemutató révén Egyiptom határain kívül elsőként Budapesten tekinthetnek meg közel százharminc tárgyat az érdeklődők.

Panoráma Tech

Üszkösödés végzett Tutanhamonnal

Üszkösödés végzett Tutanhamon fáraóval, nem gyilkosság – állítják egyiptomi tudósok, miután konzultáltak olasz és svájci szakértőkkel.