Áttörés az őssejtkutatásban

Heves viták után az ausztrál parlament alsó háza szerdán megszavazta az embrionális őssejtek klónozását kutatási célra, ezzel felülkerekedve a John Howard konzervatív miniszterelnök által képviselt tiltó állásponton.

  • MTI MTI
Áttörés az őssejtkutatásban
Az új törvénnyel Ausztrália felzárkózott Nagy-Britannia és néhány amerikai állam mellé, ahol már évek óta engedélyezett az emberionális őssejtek kutatási célból történő klónozása. Szakemberek szerint Ausztrália ezáltal nagyobb vonzerőt jelent a kutatók számára, és a nemzetközi együttműködés is nagyobb lesz.
 
Az ausztrál alsó ház egy 2002-es tiltást tett semmissé, amelynek értelmében csupán a mesterséges megtermékenyítések után visszamaradt embriók használhatók fel kutatási célra.
 
Több egyház és "életvédő" szervezet tiltakozik az új törvény ellen, ám kiemelkedő tudósok támogatásuknak adtak hangot.
 
Az új törvény megengedi az embrionális őssejtek klónozását a kutatók számára, ám behozatalukat vagy kivitelüket továbbra is tiltja, továbbá tiltja beültetésüket mind emberi, mind állati szervezetbe.
 
Idén júniusban közvélemény-kutatást végeztek Ausztráliában, és kiderült, hogy a lakosság 80 százaléka helyesli az embrionális őssejtek kutatását, beleértve tudományos célú klónozásukat is.
Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.