szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NASA Cassini-űrszondája hatalmas tengerek nyomára bukkant a Titánon, a Szaturnusz legnagyobb holdján.

A fényjelenségek a bolygó pólusain
© NASA
A tíz éve felbocsátott űrszonda által készített felvételek tüzetes elemzése után a kutatók elmondták: egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a mélyedésekben folyadék lenne, de alakjuk, valamint az, hogy a radaron sötétnek látszanak, arra utal, hogy felületük sima. Úgy vélik, hogy a tengerek folyékony metánnal vagy etánnal vannak tele. A Titán atmoszférája ugyanis ezekben az anyagokban bővelkedik, s az űrszonda felfedezése alátámasztja a korábbi elméleteket a Titán egykori óceánjairól és arról, hogy a hold felszíne látja el metánutánpótlással az atmoszféráját.

A Cassini radarjai számos rendkívül sötét foltot észleltek a Titán északi sarkához közel, ezek legnagyobbika százezer négyzetkilométer. A Titán a Jupiter Ganümédész nevű holdja után a Naprendszerben a második legnagyobb, átmérője a Föld holdjának másfélszerese.

Az új képek sikere miatt a szakemberek újrapozicionálják a Cassinit, hogy májusi közelrepülése során közvetlenül a sötét foltokról készíthessenek felvételeket. A Cassini-űrszondát 1997 októberében bocsátották fel, és 2004 júliusában állt rá a Szaturnusz körüli pályára. A Cassini-program a NASA, az ESA (Európai Űrügynökség) és az Olasz Űrügynökség közös vállalkozása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Zenél a Szaturnusz

A gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda rögzítette az égitest mágneses tere által kibocsátott rádióhullámokat, amelyet a NASA tudósai hanghullámokká alakítottak át.

MTI Tech

Geológiai aktivitást mutat az Enceladus Szaturnusz-hold

Geológiai aktivitás zajlik a Szaturnusz Enceladus nevű holdjának a déli pólusa környékén - jelentették be kedden a kutatók az Amerikai Geofizikai Szövetség éves közgyűlésén a gyűrűsbolygó körül 2004 júliusa óta keringő Cassini amerikai űrszonda felvételei alapján.

MTI Tech

Homokdűnékre bukkantak a Szaturnusz holdján

A Titánon, a Szaturnusz legnagyobb holdján hatalmas homokdűnéket fedeztek fel amerikai tudósok. A 150 méter magas homokdűnéket egy-két kilométer választja el egymástól.