szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A keresőcég térképszoftvere heves kritikákat kapott a múlt héten, mivel New Orleans városát még a 2005-ben pusztító Katrina hurrikán érkezése előtti fotókkal ábrázolták. A Google ezért most vasárnap lecserélte a képeket, hogy jelenlegi állapotában lehessen megtekinteni a Louisiana állam legnagyobb városát.

Már láthatóak a lerombolt házak
© Google Earth
A TechNewsWorld weboldal értesülései szerint a múlt heti médiavihar nyomán Brad Miller demokrata képviselő, az amerikai Képviselőház tudományos és technológiai ügyekben vizsgálódó albizottságának elnöke levelet is írt az óriáscégnek, amelyben a fotók cseréjét követelte.

„A Katrina előtti képek használata – főleg, amikor rendelkezésre állnak azóta készült fotók is – a cég őszinteségét, hitelességét aknázza alá” – fogalmazott Miller a levelében. „Ha a Google régebbi képeket használ, ezzel a Katrina áldozataival szemben követ el igazságtalanságot, a megtörténtek kendőzésével.”

A múlt héten kirobbant médiavihar nyomán felütötték a fejüket az összeesküvés-elméletek is, amelyek szerint a Google szándékosan fedi el a valóságot, hogy a Katrina utáni helyreállítás zökkenőmentesen haladjon, megmaradva a költségvetésen belül, valamint, hogy ilyen módon segítség a turizmus serkentését a térségben.

„Folyamatosan tettük közzé a Katrina utáni képanyagot, sőt, még a Vöröskereszt óvóhelyeit, illetve az azóta elkészült kárfelméréseket is bevezettük a szoftverbe” – írta a hivatalos Google blogon John Hanke a térképszolgáltatások igazgatója. „A célunk továbbra is az, hogy a lehető legjobb minőségű képeket kínáljuk a felhasználóinknak, tökéletes fényviszonyokkal, színekkel és a felhők által okozott fedés elkerülésével.”

„A Katrina utáni állapotot ábrázoló fotók felkerültek a rendszerünkbe, ám 2006 szeptemberében kiegészültek a vihar előtti időkben készült, nagyobb felbontású képekkel” – tette hozzá Hanke.

Az igazgató szerint a céget meglepték a múlt héten publikált megjegyzések, s lehetőségeikhez mérten igyekeznek minél gyorsabban feldolgozni a nemrégiben készült légifelvételeket, hogy minél hamarabb valósághű, nagy felbontású képekkel tölthessék fel a Google Earth-t

„Nem volt célünk semmilyen formában átírni a történelmet, viszont úgy tűnik így mi lettünk április bolondjai” – magyarázta a szakember.

„Az eset sok figyelmet generált, ami részben magyarázható azzal, hogy a Google egyik szolgáltatásáról van szó, s természetesen az összeesküvés-elméletek gyártói is aktivizálták magukat” – nyilatkozta a TechNewsWorld-nek Greg Sterling a Sterling Market Intelligence elemzője. „Azonban itt szerintem pusztán arról lehet szó, hogy valaki nem gondolta végig egy döntés esetleges politikai következményeit és esetleges médiavisszhangját.”

„Nem gondolom, hogy a Google Earth térképei komoly befolyást gyakorolnának egy térség turizmusára” – tette hozzá. „Azonban nem lehet nem észrevenni a tényt a botrány árnyékában, hogy mekkora befolyásra tett szert a keresőcég. Az a tény, hogy egy szolgáltatásuk egy apró részlete ekkora vitát generál, tükrözi a cég piaci erejét és a brand ismertségét. Ha egy kisebb kaliberű vállalatról lett volna szó, kizártnak tartom, hogy ekkora lett volna az érdeklődés. Röviden szólva: bármit is tesz ma a Google, legyen az pozitív, vagy negatív, mindenképpen hatást gyakorol a piacra.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Befejezték a kutatást a Katrina áldozatai után

Befejeződött a Katrina hurrikán áldozatai utáni kutatás az egyesült államokbeli Louisiana államban, a veszteséglista jóval alacsonyabb, mint amekkorától eredetileg tartottak - közölte kedden a szövetségi állam egészségügyi minisztériuma.

hvg.hu Tech

A Google Earth segítségével támadják a brit csapatokat

Terroristák a keresőóriás műholdas térképszoftvere segítségével keresik a brit katonai alakulatok támaszpontjait Irak területén. Egy razzia során pontos koordinátákkal megjelölt, kinyomtatott Google Earth oldalalkat találtak.

MTI Világ

Tananyag lesz a Katrina és a cunami

Az ázsiai cunami és a Katrina hurrikán tananyag lesz az angol iskolákban. A brit oktatási minisztérium ugyanis elhatározta, hogy megreformálja a földrajz-oktatási programokat: a jövőben a klímaváltozás is téma lesz. Al Gore volt amerikai alelnök környezetvédelemmel foglalkozó filmjét, A kényelmetlen valóságot is megkapja minden szigetországi közép- és felsőfokú iskola.

Háló

Google Earth: a körutazás

Ha egyelőre nem is tudjuk kifürkészni, hogy főnökünk éppen mikor toppan be munkahelyünkre, vagy hogy van-e üres asztal kedvenc teraszunkon, vigasztaljon bennünket, hogy a számítógép előtt ülve műholdfelvételeken böngészhetjük végig akár egész bolygónkat.

hvg.hu Tech

Félmeztelen napozókat figyelt ki a Google Earth

Az online térképszoftver szemfüles felhasználói egyre-másra fedeznek fel különböző érdekességeket az óriási képadatbázisban. Legutóbb két napfürdőzőt lokalizáltak, a korábbi furcsaságok között lebegő autó, sőt még egy lopakodó bombázó is szerepel.

hvg.hu Tech

Mozgó gleccserek és kitörő vulkánok a Google Earth-ön

Az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) a Google Earth térképprogramban létrehozott egy speciális réteget, amely lehetővé teszi, hogy az ESA műholdak által természeti jelenségekről vagy az ember által létrehozott építményekről készített több, mint 130 képet megnézhessük.

MTI Világ

Bush tudott a Katrina érkezéséről, de nem tett semmit

George Bush amerikai elnököt egy nappal a Katrina tavaly augusztus 29-i érkezése előtt figyelmeztették annak a veszélyére, hogy a hurrikán átszakíthatja New Orleans városának árvízvédelmi gátrendszerét – az AP amerikai hírügynökség által megszerzett és a mai lapokban ismertetett videofelvétel szerint. A felvétel újabb vitát váltott ki a kormány mulasztásairól.

MTI Világ

Bush elismerte: nem volt a Katrina okozta helyzet magaslatán

George Bush amerikai elnök ismét beismerte, hogy a kormány nem volt helyzet magaslatán a Katrina hurrikán okozta nehézségek felszámolásakor. Megígérte ugyanakkor, hogy fedezik a légörvény sújtotta térség újjáépítési költségeinek java részét.