szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vezeték nélkül bírt világításra villanykörtét a WiTricity nevű amerikai találmány. Az "áramsugárzás" technológiájának köszönhetően eltűnhetnek a környezetszennyező elemek és akkumulátorok, és a villásdugóval sem kell már sokáig bajlódni a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai szerint.

A drót nélküli áramforrás
mérföldkő lehet
© sxc.hu
A világhírű amerikai kutató egyetemen kifejlesztett WiTricity (Wireless Elctricity, azaz vezeték nélküli elektromosság) technológiával két méteres távolságról hozták működésbe a 60 wattos égőt. Fénye a jövőbe világít, amikor a mobil kommunikációs eszközök feltöltés közben sem lesznek helyhez kötve.
 
Az eredmény áttörésnek számít, bár az ötlet egyáltalán nem új. Sokáig viszont az volt az uralkodó nézet, hogy a technológia nem eléggé hatékony, mert az elektromágneses energiahullámok az áramforrásból mindenfelé terjednek egy meghatározott irány helyett.
 
Az MIT kutatói ezért azonos hullámhosszra hangolták az áramforrást és a fogyasztót. Létre is jött a kapcsolat ugyanúgy, ahogy összetörik egy borospohár az énekléstől, mert az üvegben a molekulák ugyanolyan frekvencián rezegnek, mint a közelben áriázó operaénekes hanghullámai.
 
Ősrégi elmélet ez a fizikában. "Semmi sem akadályozta a tudósokat, hogy kifejlesszék az eljárást 10 vagy 20 éve" - mondta Sir John Pendry, a londoni Imperial College tudósa a BBC-nek. "Azt hiszem, az időtényező volt a döntő, exponenciálisan nő a hordozható kommunikációs eszközök száma és mostanra érett meg az idő arra, hogy az utolsó drót is eltűnjön a vezeték nélküli kapcsolatból."
 
A WiTricity nagy előnye lehet továbbá, hogy feleslegessé teszi a mérgező anyagokat tartalmazó elemeket és akkumulátorokat, mert automatikusan és szünet nélkül ellátja az áramforrásra hangolt készüléket. Sokat kell azonban még finomítani a technológián. Egyelőre ugyanis az elektromosságnak csak 40-45 százaléka jut el a készülékig. Marin Soljacic kutatásvezető, az MIT professzora szerint kétszeresére kell növelni az eljárás hatékonyságát, hogy versenybe tudjon szállni a hagyományos megoldásokkal.
 
Az "áramsugárzó" ráadásul eléggé ormótlan. Két 60 centiméter széles réztekercs van benne, túl nagy egy laptophoz vagy mobiltelefonhoz. A két méteres hatótávolságot is növelni kell, úgy, hogy szobánként egy WiTricity szett elég legyen az összes eszköz áramellátásához.
 
Soljacic szerint mindez belátható időn belül megvalósítható, az eljárásnak - amelyet a szakzsargon mágneses kapcsolásnak nevez - pedig nincsen egészségkárosító hatása. A kísérletek során a közelben elhelyezett különböző elektromos felszerelések, mobiltelefonok, hitelkártyák sem hibásodtak meg, habár ezzel kapcsolatban további vizsgálatokra van szükség.

Ráadásul a környezet sem zavarja a WiTricity-t. A 60 wattos izzó akkor is világított, amikor az áramforrás és a lámpa közé különböző tárgyakat helyeztek, vagy emberek álltak a rendszer elemei közé.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Vezeték nélküli hálózatot hoztak létre a győri egyetemen

A győri Széchenyi István Egyetem polgárai – hallgatók és oktatók – mostantól Wi-Fi hálózaton keresztül is kapcsolódhatnak az egyetem számítógépes rendszeréhez azután, hogy lezárult az intézmény laboratóriumi épületegyüttesét is lefedő Wi-Fi hálózat kiépítése.

MTI Tech

Ingyenes a vezeték nélküli internetezés Pécs belvárosában

Ingyenessé vált a vezeték nélküli internetezés Pécs belvárosában. A vezeték nélküli szabad internetezés programjába ma már a világ minden olyan városa belefog, amely lépést akar tartani a modernizációval. Ilyen Pécs is – hangoztatta Kovács Kálmán informatikai miniszter a Széchenyi téren tartott sajtótájékoztatóján.

hvg.hu Tech

Vezeték nélkül tölthetőek a mobileszközök

A Las Vegasban megrendezett Consumer Electronics Show-n bemutattak egy új módszert, amelynek segítéségével többé nincs szükség a mobilkészülékek elemeinek töltésére.

Gazdaság

Új lehetőségek a vezeték nélküli interneten

A magyarországi internet-felhasználóknak a jelenlegi 2,4 gigaherzes frekvenciánál lényegesen szélesebb sáv és nagyobb teljesítmény áll majd rendelkezésére 2005. január 1-jétől egy Genfben aláírt megállapodás alapján. A Nemzetközi Távközlési Egyesület Rádió-távközlési Világértekezletének záró okiratát a magyar kormány nevében Pataki Dániel, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium helyettes államtitkára írta alá július 4-én.