szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Életnagyságú robotlegyet fejlesztettek a Harvard Egyetem tudósai. A hatvan milligrammos, három centiméteres szárnyfesztávolságú robot rovart valódi legyekről mintázták.

Ugyan sok a teendő még a robotlegyek fejlesztése körül, a mechanikus rovar fejlesztői szerint a jövőben remek kémek vagy vegyianyag-felderítők lehetnek belőlük.  „A természet fejlesztette a legtökéletesebb repülő lényeket” – mondta Robert Wood a Harvard robotlégy projektjének vezetője, az egyetem alkalmazott mérnök professzora az MIT által szerkesztett Technology Review portálnak.

Az amerikai DARPA reményei szerint Wood kutatásai nyomán a harctéren és a városi közegben zajló küzdelemben is bevethető eszközök jönnek létre. A rendkívül pici méret teszi igazán jelentőssé ezeket a megoldásokat, hiszen míg egy legyet szinte senki nem vesz észre, addig egy sas például már elég feltűnő jelenség  - teszi hozzá Wood.

A robotlény mozgásának kivitelezése jelentette a legnagyobb kihívást, mert  a ma elterjedt gyártási technológiákkal nem lehet ilyen parányi, mégis rendkívül dinamikusan mozgó lényeket. A ma létező nagyméretű robottechnológiák ugyanis nem kicsinyíthetőek úgy, hogy abból használható mikro-robotok jöjjenek létre, ezek mozgatásához teljesen új megoldások és megközelítés szükséges – magyarázta Wood.

Némely nagyon parányi alkotóelemüket a mikormechanikai rendszerekből kölcsönözték, de az ilyen technológiák adaptálása rengetek időt, és forrást emészt fel. Wood és a kollégái a kaliforniai Berkeley Egyetemen épp ezért olcsó és gyors gyártási megoldást kerestek, mely könnyen adoptálható az eltérő célok eléréséhez, például kémlégynek, vagy kémiai anyagokat érzékelő elemző lénynek.

Így jött létre végül saját gyártási metódusuk, mely lézeres mikro gépeket használ a gyártáshoz. A kutatók vékony szénszálakat vágnak szét kétdimenziós minták szerint. Ezek mikrométer pontosságú tervrajzok. Hasonló módon polimer lapocskákat is kivágnak, s a szénszállal egyesítve alkotják meg a robotlény funkcionális részeit. Ezzel a módszerrel ma már rendkívül komplex mozgások végrehajtására is alkalmazható alkatrészeket gyártanak, melyeket összeépítve létrejöhet a robot-rovar.

Az elektronika beépítéséhez elektroaktív polimereket is bevetnek, melyek formát és irányt váltanak ha elektromosan töltődnek. A részletes gyártási folyamatról az ígéretek szerint a Journal of Mechanical Design című szaklapban írnak bővebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

2030-ra robotsofőrök vezethetik az autóinkat

Kutatók a következő generációs, robotsofőrök által vezetett autókon dolgoznak, mely víziójuk szerint 2030-ra elterjedt személyszállítási forma lehet – jelentették be egy konferencián.

Prizma

Robot-lelkiismereti gondok

Robotkatonát senki sem siratna meg - indokolta a washingtoni védelmi minisztérium, miért szeretne a következő...

MTI Tech

Precíziós műveletekre is alkalmas az aggyal vezérelt robotkéz

A páciens agya és izmai irányítják azt az új robotkezet, amelyet egy skóciai bionikus eszközök kifejlesztésével foglalkozó cég készített. A tervező szerint a segédeszköz, amely minőségi változást hozhat a művégtagot használó emberek életébe, akár kettő-öt éven belül megjelenhet a közegészségügyi ellátásban.

hvg.hu Tech

Emberéleteket menthet a robotmedve

Az amerikai hadsereg egy olyan speciális robotot fejleszt, amelynek segítségével a sebesült katonák biztonságosan kimenekíthetők a harcterekről.

hvg.hu Tech

Felszolgáló robotot fejlesztettek ki Japánban

A szigetország tudósai egy olyan gépezetet készítettek, amely képes felszolgálni a délutáni teát, majd, ha az emberek végeztek, rendet is rak helyettük. A fejlesztéstől azt várják, hogy megkönnyíti majd Japán egyre idősödő lakosságának ellátását.

Prizma

A robotok jogai

A robotkorszak etikai dilemmáira választ kínáló charta készül - a tervek szerint még az idén - a dél-koreai kormány...