Zöldebb csatamezőket szeretne Ausztrália

Napelemes hátizsákkal indulhatnak hamarosan a katonák a csatamezőkre, adta hírül a Daily Mail. A különleges vegyületből készített panelek könnyűek, környezetkímélők és felhős időben is képesek több órán át táplálni a harcmezőn használt elektronikus felszereléseket.

  • Bari Máriusz Bari Máriusz
Zöldebb csatamezőket szeretne Ausztrália
Katonák életét mentheti meg a napelem
© Daily Mail
A katonák hátizsákjára szerelt napelemmel a harcmezőn alkalmazott felszereléseket - rádiókat, éjjellátókat, elektronikus kommunikációs egységeket, az ellenfelek helyzetét felmérő szenzorokat - tudják energiával ellátni. Az új technológia környezetbarát, hosszú távon olcsóbban gyártható és egyes esetekben a katonák életét is megmentheti, mivel hosszabb elemélettel bír. A hagyományos elemek a sivatagi extrém hőviszonyok között vagy a tűz közelében fel is robbanhatnak, de már ez a veszély is könnyen elhárítható.

Dr. Gavin Tulloch, a projekt vezetője szerint a hagyományos elemekben nemcsak a felhasznált lítium lehet veszélyes és környezetszennyező, hanem a visszamaradt elektrolitek is, amelyektől csak nagyon óvatosan lehet megválni, a napelemek alkalmazása viszont mindenképpen nyertes helyzet a katonaság számára.

A körülbelül 0.4 kilogramm súlyú, különleges vegyületből gyártott panelt az ausztrál hadsereg számára tervezték, amelynek csapatai és különleges alakulatai rendszeresen küzdenek Irakban és Afganisztánban az elit brit SAS egységek mellett. Az elemek több órán át működnek és még felhős környezetben is képesek működni, mivel nem a közvetlen napfényt, hanem a napsugárzást hasznosítják.

Az ausztrál hadsereg egymillió fontot költött a projektre és hivatalos közleményük szerint a csatamező mostanra egy sokkal "energiaigényesebb" területté vált, úgyhogy muszáj volt a katonák igényeit kielégítendő egy alternatív energiaforrást találni.
Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?